CM Rusia 2018: Croația, calificare după penalty-uri, în sferturile de finală

Echipa Croaţiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1) după prelungiri, duminică seara, la Nijnîi Novgorod, în optimile de finală.

Croaţia, deşi era favorită clară, s-a impus greu, după trei intervenţii ale portarului Danijel Subasic, ineditul erou al echipei antrenate de Zlatko Dalic. O evoluţie excelentă a avut şi omologul său, Kasper Schmeichel, care a apărat şi el trei penalty-uri, dar unul a fost în prelungiri. În sferturi, Croaţia va înfrunta echipa ţării gazdă, Rusia.

Mario Mandzukic (4) a marcat pentru croaţi, în timpul regulamentar, iar Andrej Kramaric, Luka Modric şi Ivan Rakitic au transformat loviturile de departajare, golul danezilor fiind înscris de Mathias Jorgensen (1), în timp ce din punctul cu var au marcat Simon Kjaer şi Michael Krohn-Dehli. De la croaţi au ratat Milan Badelj şi Josip Pivaric, iar de la danezi Christian Eriksen, Lasse Schoene şi Nicolae Jorgensen.

Danemarca, fosta adversară a României în preliminarii (0-0 şi 1-1), a deschis scorul în chiar primul minut de joc – o aruncare de la margine, o învălmăşeală în careu şi Mathias Jorgensen a şutat spre poartă, iar Subasic a respins balonul în propria-i poartă, după doar 57 de secunde.

Croaţia a egalat rapid, în min. 4, prin Mandzukic, care a reluat din 6 metri o minge care îl lovise pe Christensen.

Apoi, meciul a intrat pe făgaşul normal, cu croaţii având o posesie superioară şi încercând să construiască faze periculoase, în timp ce danezii au încercat să blocheze jocul şi să acţioneze cu mingi direct pe jucătorii din faţă.

Danemarca a avut o oportunitate notabilă în min. 27, când Subasic a respins un şut din cădere al lui Martin Braithwaite.

Rakitic (29) a şutat bine, dar Schmeichel a respins, intervenind bine şi la şutul din unghi al lui Rebic, după care Perisic a trimis mult peste poartă din mijlocul careului. Lovren (39) a reluat cu capul pe lângă, la centrarea lui Modric, iar Rakitic a şutat la colţul scurt, dar Schmeichel a reţinut (44). Pericol a produs şi Eriksen (42), cu un şut-centrare care a lovit vinclul.

În repriza secundă, ocaziile de gol s-au lăsat aşteptate, prima aparţinând echipei antrenate de Hareide, dar Nicolai Jorgensen (72) a trimis pe centrul porţii. Modric (77) a şutat mult pe lângă de la 24 de metri, Rebic (78) a tras din afara careului, dar balonul a fost prins de portar, Perisic (84) a deviat cu capul peste poartă centrarea lui Pivaric, iar apoi a luftat din 8 metri (86), şutul lui Modric fiind deviat în corner. Rakitic (90+2) a trimis pe lângă ţintă de la 25 de metri, iar voleul lui Braithwaite s-a dus şi el pe lângă (90+3).

În prelungiri, Schoene (99) a tras de la 20 de metri, puţin pe lângă, iar apoi nici Sisto (108) nu a nimerit ţinta.

O fază controversată s-a consumat în min. 114, când Rebic a scăpat singur spre poartă şi a fost faultat din spate de Mathias Jorgensen, arbitrul dictând penalty şi doar cartonaş galben pentru danez. În plus, Modric a executat slab penalty-ul şi Schmeichel a apărat.

Meciul s-a jucat pe acelaşi stadion pe care croaţii au surclasat vicecampioana mondială Argentina cu 3-0.

Modric l-a egalat cu acest prilej pe Darijo Srna (18 meciuri) la capitolul partide jucate la turnee finale, Cupa Mondială şi EURO.

Danemarca, deşi a fost eliminată, a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere (9 victorii, 10 egaluri). Cea mai bună performanţă a sa la un Mondial rămâne sfertul de finală jucat în 1998.

Pentru ambele echipe a fost meciul cu numărul 20 la Cupa Mondială, croaţii având un bilanţ de 10 victorii, 3 egaluri, 7 înfrângeri, în timp ce danezii au un palmares de 9 victorii, 5 egaluri, 6 eşecuri.

Croaţia – Danemarca 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 2-3, la loviturile de departajare
Au marcat: Mario Mandzukic (4), respectiv Mathias Jorgensen (1).
Luka Modric a ratat un penalty în min. 116.

Au executat loviturile de departajare în ordine: Christian Eriksen 0-0 (ratare – apără Danijel Subasic), Milan Badelj 0-0 (ratare – apără Kasper Schmeichel), Simon Kjaer 0-1 (gol), Andrej Kramaric 1-1 (gol), Michael Krohn-Dehli 1-2 (gol), Luka Modric 2-2 (gol), Lasse Schoene 2-2 (ratare – apără Danijel Subasic), Josip Pivaric 2-2 (ratare – apără Kasper Schmeichel), Nicolai Jorgensen 2-2 (ratare – apără Danijel Subasic), Ivan Rakitic 2-3 (gol).

Nijnîi Novgorod, Stadionul Nijnîi Novgorod: 40.850 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, optimi de finală

Au evoluat echipele:

Croaţia: 23. Danijel Subasic – 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic (22. Josip Pivaric, 81) – 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic (8. Mateo Kovacic, 71) – 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic (9. Andrej Kramaric, 97) – 17. Mario Mandzukic (19. Milan Badelj, 108). Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic – 13. Tin Jedvaj, 5. Vedran Corluka, 15. Duje Caleta-Car, 14. Filip Bradaric, 20. Marko Pjaca.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel – 14. Henrik Dalsgaard, 4. Simon Kjaer (căpitan), 13. Mathias Jorgensen, 5. Jonas Knudsen – 6. Andreas Christensen (19. Lasse Schoene, 46), 8. Thomas Delaney (2. Michael Krohn-Dehli, 98), 10. Christian Eriksen – 20. Yussuf Yurary Poulsen, 21. Andreas Cornelius (9. Nicolai Jorgensen, 66), 11. Martin Braithwaite (23. Pione Sisto, 106). Selecţioner: Aage Hareide.
Rezerve neutilizate: 16. Jonas Lossl, 22. Frederik Ronnow – 3. Jannik Vestergaard, 17. Jens Stryger Larsen, 18. Lukas Lerager, 7. William Kvist, 15. Viktor Fischer, 12. Kasper Dolberg.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Enrique Caceres (Paraguay); arbitru asistent de rezervă: Eduardo Cardozo (Paraguay)
Arbitru video: Mauro Vigliano (Argetina); arbitri asistenţi video: Roberto Diaz (Spania), Gery Vargas (Bolivia), Daniele Orsato (Italia)
Cartonaşe galbene: Mathias Jorgensen (115).