Medalii de bronz pentru selecţionata de junioare a României la CM de tenis de masă din Maroc

bronz pentru tenisul de masa romanesc la mondialele de junioareSelecţionata feminină a României, formată din Bernadette Szocs, Irina Ciobanu, Adina Diaconu şi Bernadett Balint, a cucerit medaliile de bronz la Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori de la Rabat (Maroc), după ce a fost învinsă, marţi, 3 decembrie, în semifinale, de deţinătoarea titlului, China, cu 3-0. În sferturi, România a trecut cu 3-2 de formaţia Statelor Unite, revanşându-se astfel după ce anul trecut americancele câştigau la Mondialele de la Hyderabad (India) în sferturi, iar tricolorele încheiau pe locul 5, ratând o medalie.

În primul meci, Irina Ciobanu a fost întrecută de Ariel Hsing cu scorul de 3-1 (11-6, 11-9, 11-13, 11-5), dar Bernadette Szocs a restabilit egalitatea, după ce a dispus cu 3-2 (11-4, 11-6, 8-11, 9-11, 11-5) de Erica Wu. Tina Lin a adus din nou formaţia SUA în avantaj, după 3-0 (14-12, 11-7, 11-3) cu Bernadett Balint, însă Bernadette Szocs a mai egalat o dată scorul, graţie victoriei cu 3-1 (14-12, 6-11, 16-14, 11-6) în faţa americancei Ariel Hsing. Punctul succesului pentru România a fost adus de Irina Ciobanu, care a trecut cu 3-1 (11-8, 13-11, 8-11, 11-6) de Erica Wu.

”Bernadette a răspuns bine la presiunea meciului”, a declarat antrenorul echipei României, Petre Arnăutu. ”Meciul cu Erica Wu a fost important, a pierdut seturile trei şi patru, concentrarea ei a scăzut, dar a reuşit să câştige al cincilea set”, a adăugat Arnăutu. ”Cred că experienţa ei de la Mondialele trecute a ajutat”, a precizat antrenorul cu privire la meciul dintre Bernadette Szocs şi Hsing. ”A stat mereu aproape şi a atacat în forţă cu backhand-ul, aşa cum face când este în formă maximă”, a subliniat Arnăutu.

România nu a avut nicio şansă în semifinala cu China, evoluând şi fără Bernadette Szocs, astfel că echipa campioană s-a impus cu 3-0, fără a pierde vreun set. Gu Yuting a dispus de Adina Diaconu cu 3-0 (11-8, 11-6, 11-5), Liu Gaoyang a învins-o pe Irina Ciobanu cu 3-0 (11-9, 11-2, 11-5), iar Wang Manyu a trecut de Bernadett Balint cu 3-0 (11-5, 11-4, 11-4).