Caz de hantavirus confirmat la Arad
La Arad a fost confirmat un caz de hantavirus la un pacient care nu a călătorit în ultimii ani în afara ţării. Specialiştii iau în calcul o posibilă infectare pe teritoriul României.
Articol editat de Oana Nicolae, 15 mai 2026, 19:26
Un pacient internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad a fost confirmat pozitiv cu hantavirus, după ce rezultatul testului PCR a fost primit vineri, 15 mai 2026 de medici. Potrivit surselor medicale, pacientul este în stare bună și rămâne internat la secția de boli infecțioase pentru monitorizare și tratament.
Test PCR pozitiv pentru hantavirus la un pacient din Arad
Conform informațiilor furnizate de surse din cadrul spitalului pentru AGERPRES, pacientul a fost internat în data de 8 mai, prezentând stare febrilă.
Medicii au efectuat investigații suplimentare, iar testul PCR a confirmat infecția cu hantavirus. Specialiștii urmează acum să stabilească exact tulpina virusului.
Aceleași surse au precizat că pacientul nu a călătorit în afara țării în ultimii trei ani, ceea ce poate indica o posibilă infectare pe teritoriul României.
Pacientul este internat la secția de boli infecțioase
Cadrele medicale au transmis că starea pacientului este stabilă, fără complicații severe în acest moment. Acesta se află sub supraveghere medicală într-o secție de boli infecțioase din cadrul SCJU Arad.
Autoritățile sanitare și epidemiologii continuă verificările pentru a identifica sursa infectării și pentru stabilirea exactă a tipului de hantavirus depistat.
Ce este hantavirusul
Hantavirusul este un virus transmis în principal prin contactul cu rozătoare infectate sau prin inhalarea particulelor contaminate provenite din urină, salivă sau excremente ale acestora.
Infecția poate provoca simptome precum:
- febră;
- dureri musculare;
- stare generală alterată;
- dificultăți respiratorii, în formele severe.
Medicii recomandă evitarea contactului cu rozătoarele și respectarea măsurilor de igienă în spațiile unde acestea pot fi prezente.
Sursă: Agerpres
Urmărește-ne și pe Google News