ACS Poli Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 2-3, în etapa a 12-a a Ligii I de fotbal

ACS Poli TimisoaraPandurii Tg. Jiu a învins pe ACS Poli Timişoara cu scorul de 3-2 (1-1), duminică seara, pe stadionul ”Dan Păltinişanu”, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.
Bănăţenii au deschis rapid scorul, prin golgheterul Szabolcs Szekely (6), dar vicecampioana a reuşit egalarea chiar înainte de pauză, prin fundaşul stânga Marko Momcilovic (45+2), cu un şut din afara careului, după ce Eric De Oliveira şutase în bară (43). Pandurii a dominat repriza secundă, dar Poli a preluat conducerea în urma golului marcat pe contraatac de Cristian Bărbuţ (75). Oaspeţii au întors scorul în doar cinci minute, prin golurile semnate de brazilianul Eric De Oliveira (79) şi argentinianul David Distefano (84), la prima reuşită sub tricoul echipei din Tg. Jiu.
Pandurii are trei victorii consecutive în Liga I, dintre care două în deplasare, în care a marcat 13 goluri.

ACS Poli Timişoara – CS Pandurii Tg. Jiu 2-3 (1-1), stadion ‘Dan Păltinişanu’ – Timişoara
Au marcat: Szabolcs Szekely (6), Cristian Bărbuţ (75), respectiv Marko Momcilovic (45+2), Eric De Oliveira (79), David Distefano (84).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Dorian Micloşină (Reşiţa)
Observatori: Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca) – CCA, Ion Turculeanu (Craiova)

Sursa: Agerpres