Judoka Andreea Chiţu a câştigat Grand Prix-ul de la Jeju

Andreea Chitu judo Grand Prix Jeju

Andreea Chiţu a câştigat categoria 52 kg, joi, 25 noiembrie, în cadrul Grand Prix-ului de judo de la Jeju (Coreea de Sud). Românca a învins-o în finală pe japoneza Mako Uchio, prin ippon.

Vineri, Corina Căprioriu, din Lugoj, va evolua în primul tur la categoria 63 kg, contra taiwanezei Huang Shih Han.

Judoka originară din Caransebeş, Loredana Ohâi, a cedat în optimile de finală ale categoriei 57 kg în disputa cu Camila Minakawa (Israel). de asemenea, la cat. 48 kg, Monica Ungureanu a ocupat locul 7.

La competiţia de la Jeju s-au înscris 421 de judoka din 70 de ţări, 237 la masculin şi 184 la feminin.

Grand Prix-ul din Coreea de sud este al 9-lea din 2015 și pune în joc 300 puncte pentru medaliții cu aur.

Perioada de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio se va încheia pe 30 mai 2016. La masculin, primii 22 de sportivi clasați în ierarhia pe categorie, câte unul din fiecare țară, se califică automat la competiția din Brazilia, în timp ce la feminin sunt valabile aceleași reguli, dar doar pentru primele 14 sportive.

sursa foto: digisport.ro