HC Adrian Petrea debutează cu victorie în Liga Naţională masculină de handbal

HC Adrian Petrea invinge in deplasare la Focsani

HC Adrian Petrea Reşiţa a debutat cu victorie în Liga Naţională masculină de handbal. În prima etapă, reşiţenii au învins sâmbătă seara, cu 27-20 (10-7), în deplasare, pe CSM Focşani, o altă formaţie nou promovată în primul eşalon handbalistic al ţării.

Jucătorii pregătiţi de Adrian Petrea au fost cei care au deschis scorul, gazdele nereuşind să înscrie până în minutul 7. Reşiţenii nu au cedat deloc conducerea, iar la pauză au intrat cu un avantaj de trei goluri, 10-7. În repriza a doua meciul a avut acelaşi parcurs, în favoarea oaspeţilor, care s-au impus cu 27-20.

După această victorie, HC Adrian Petrea Reşiţa se află pe locul doi în clasament, la egalitate cu prima clasată, Steaua, care a învins, tot sâmbătă, cu 30-20 pe Potaissa Turda, în prima partidă din ediţia 2015-2016 a Ligii Naţionale.

Joi, 27 august, este programată o etapă intermediară, când HC Adrian Petrea va primi replica formaţiei HC Vaslui, în Sala Polivalentă din Reşiţa.

Sursa foto: facebook.com