Dinamo Bucureşti s-a calificat fără emoţii în optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, în urma unei victorii cu 4-0 (1-0) în faţa formaţiei de liga a treia Sănătatea Cluj, marţi seara, 24 septembrie, pe stadionul ”Dinamo”, în şaisprezecimile de finală ale competiţiei. Ivorianul Kevin Zougoula, la jocul de debut, a reuşit o dublă (41, 48), celelalte goluri ale dinamoviştilor fiind semnate de Ionel Dănciulescu (54) şi Dorin Rotariu (63). Dănciulescu a devenit cel mai bun marcator din Cupa României, cu 41 goluri.
Meciul a consemnat debutul lui Flavius Stoican ca antrenor al lui Dinamo. Partida din Şoseaua Ştefan cel Mare a marcat şi revenirea mijlocaşului dinamovist Cătălin Munteanu, după aproape 6 luni de absenţă, din cauza unei accidentări grave. La încălzirea dinaintea partidei de la Dinamo s-au accidentat portarul Cristian Bălgrădean şi atacantul George Ţucudean.

Ripensia - U Cluj 1-0, in 16-imile Cupei RomanieiEchipa de liga a cincea Ripensia Timişoara a produs o surpriză uriaşă, marţi, prin calificarea în optimile de finală, după ce a învins pe Universitatea Cluj, cu 2-1 (2-1), pe stadionul ”Dan Păltinişanu”. Ripensia, care a eliminat pe UTA Arad în faza anterioară, a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Olimpiu Ciobai (13) şi de nigerianul Joseph Anagor (21), cu un şut de la peste 40 de metri. ”U” a redus din diferenţă prin Octavian Ursu (38), dar nu a reuşit să îşi creeze faze foarte clare de gol în repriza secundă.
Ripensia, campioană a României în sezoanele 1932/1933, 1934/1935, 1935/1936, 1937/1938 şi câştigătoare a Cupei României în 1934 şi 1936, devenise deja prima echipă venită din liga a 5-a care s-a calificat în şaisprezecimile competiţiei. Ripensia a eliminat până în optimile de finală nu mai puţin de 10 echipe.

Săgeata Năvodari este o altă echipă de Liga I eliminată din şaisprezecimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, de către formaţia de liga a treia Chindia Târgovişte, care s-a impus marţi cu 2-0 (0-0), pe teren propriu.

FC Vaslui, Viitorul Constanţa, ACS Poli Timişoara şi ASC Corona Braşov şi-au confirmat statutul de favorite, în faţa unor formaţii de eşalon inferior şi s-au calificat în optimi.
FC Vaslui a a dispus cu 1-0 de Metalul Reşiţa, pe teren propriu, Adrian Pătulea marcând primul său gol pentru moldoveni.

Viitorul Constanţa a câştigat cu 3-0 la Dorohoi, în faţa formaţiei locale FCM, golul prin care oaspeţii au deschis scorul fiind opera lui Mircea Axente, la prima reuşită pentru echipa patronată de Gică Hagi. Gazdele au avut posibilitatea golului de onoare, dar Vrabie a irosit un penalty.

ACS Poli a învins pe FC Bihor cu 1-0, la Oradea, gol marcat de micuţul internaţional de tineret Cristian Bărbuţ, cu capul.

Corona obţine prima sa victorie oficială în acest sezon, 1-0 cu SC Bacău, reuşită semnată de uruguayanul Giorginho Aguirre, la primul său gol pentru braşoveni.

Rezultate:
FC Vaslui (I) – CS Metalul Reşiţa (II) 1-0 (0-0), stadion ”Municipal” – Vaslui
A marcat: Adrian Pătulea (53).
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); arbitri asistenţi: Gabriel Bârjac (Zalău), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/PH); arbitru de rezervă: Claudiu Ştef (Târgu Mureş)
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) – CCA, Octavian Goga (Braşov) – FRF

FCM Dorohoi (III) – FC Viitorul Constanţa (I) 0-3 (0-2), stadion ”1 Mai” – Dorohoi
Au marcat: Mircea Axente (7), Alexandru Lazăr (16), Cristian Gavra (84).
Alexandru Vrabie (FCM) a ratat un penalty în min. 60 (a apărat portarul Alexandru Buzbuchi).
Arbitru: Emil Voicu (Bacău); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ)
Observatori: Ionel Popa (Paşcani) – CCA, Mircea Stănişteanu (Vaslui) – FRF

FC Bihor (II) – ACS Poli Timişoara (I) 0-1 (0-0), stadion ”Iuliu Bodola” – Oradea
A marcat: Cristian Bărbuţ (74).
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); arbitri asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci (Baia Mare), Radu Despa (Baia Mare); arbitru: Adrian Şuta (Baia Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) – CCA, Dorel Cura (Arad) – FRF

ASC Corona 2010 Braşov (I) – SC Bacău (II) 1-0 (1-0), stadion ”Carpaţi” – Braşov
A marcat: Jose Giorginho Aguirre (21).
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); arbitri asistenţi: Iulius-Timar Radu (Marghita/BH), Ovidiu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Oradea)
Observatori: Costin Toma (Piatra Neamţ) – CCA, Costin Dan (Zalău) – FRF

FC Chindia Târgovişte (III) – AFC Săgeata Năvodari (I) 2-0 (0-0), stadion ”Eugen Popescu” – Târgovişte
Au marcat: Georgian Honciu (63 – penalty), Cristian Cherchez (73).
Cartonaş roşu: Florin Achim (Săgeata, 81).
Arbitru: Dragoş Istrate; arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu, Andrei Simonis (toţi din Bucureşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) – CCA, Silviu Lung sr (Craiova) – FRF

CS Ripensia Timişoara (V) – FC Universitatea Cluj (I) 2-1 (2-1), stadion ”Dan Păltinişanu” – Timişoara
Au marcat: Olimpiu Ciobai (13), Joseph Anagor (21), respectiv Octavian Ursu (38).
Arbitru: Dorian Micloşină (Reşiţa); arbitri asistenţi: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu), Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa)
Observatori: Cornel Pantea (Oradea) – CCA, Nicu Florescu (Sibiu) – FRF

Dinamo Bucureşti (I) – CS Sănătatea SP Cluj (III) 4-0 (1-0), stadion ”Dinamo” – Bucureşti, 20,30, Sport.ro)
Au marcat: Kevin Zougoula (41, 48), Ionel Dănciulescu (54), Dorin Rotariu (63).
Arbitru: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Speranţa Popescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Pantea Nicolae (Bucureşti) – FRF

Miercuri vor avea loc partidele:
Pandurii Tg. Jiu (I) – FC Farul Constanţa (II) (stadion ”Tudor Vladimirescu” – Târgu Jiu, ora 16,00, Digi Sport)
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Petre Mehedinţu (Timişoara) – FRF
CS Petrolistul Boldeşti (IV) – CS Gaz Metan Mediaş (I) (stadion ”Viorel Mateianu” – Boldeşti-Scăeni, 16,00)
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/AG); arbitri asistenţi: Petruţa Iugulescu (Târgovişte), Romică Bîrdeş (Piteşti)
Observatori: Gheorghe Moise (Bucureşti) – CCA, Lajos Szatmari (Bucureşti) – FRF
Gloria Buzău (II) – FC Botoşani (I) (stadion ”Gloria” – Buzău, 16,00)
Arbitru: Dragoş Teodor (Constanţa); arbitri asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa)
Observatori: Cristinel Rusu (Focşani) – CCA, Gabriel Oprea (Snagov) – FRF
FC Braşov (I) – FC CFR Cluj (I) (stadion ”Tineretului” – Braşov, 18,30, Digi Sport)
Arbitru: Marcel Bîrsan; arbitri asistenţi: Iulian Radu, Mircea Mihail Grigoriu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Barna Bajko (Miercurea Ciuc)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Alexandru Boc (Bucureşti) – FRF
FC Universitatea Craiova (II) – FC Petrolul Ploieşti (II) (stadion ”Municipal” – Drobeta Turnu Severin, 20,30, Sport.ro)
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Marius Nicoară (Băile Herculane), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Constantin Constantinescu (Slatina) – FRF

Joi se vor juca meciurile:
FC Astra Giurgiu (I) – ACS Berceni (II) (stadion ”Marin Anastasovici” – Giurgiu, 16,00, Digi Sport)
Oţelul Galaţi (I) – CS Concordia Chiajna (I) (stadion ”Oţelul” – Galaţi, 16,00)
Rapid Bucureşti (II) – FC Ceahlăul Piatra Neamţ (I) (stadion ”Giuleşti-Valentin Stănescu” – Bucureşti, 18,00, Sport.ro)
Steaua Bucureşti (I) – Avântul Bârsana (IV) (stadion ”Comunal” – Berceni, 20,30, Pro TV). Sursa: Agerpres