Bradley Wiggins a câştigat etapa a 3-a şi este lider în Turul ciclist al Marii Britanii

Bradley Wiggins a castigat etapa a 3-a a Turului ciclist al Marii BritaniiCiclistul britanic Bradley Wiggins (Sky), campion olimpic la contratimp anul trecut la Londra, a devenit marţi, 17 septembrie, lider al Turului Marii Britanii, impunându-se chiar în etapa de contratimp, de la Knowsley. Pe cei 16 kilometri ai traseului, Wiggins a fost cronometrat în 19’54’, cu 32 secunde mai repede decât compatriotul şi coechipierul lui Ian Stannard şi cu 42 secunde faţă de neo-zeelandezul Jack Bauer (Garmin).

Fostul lider, germanul Gerald Ciolek (MTN) a fost înregistgrat abia al 34-lea, la 1’41’ de lider, astfel că în ierarhia tricoului galben ordinea este exact cea de la contratimp, cu aceleaşi diferenţe de timp: Wiggins lider, urmat de Stannard şi Bauer. Sursa: Agerpres