Simona Halep, la prima victorie din 2020

124

Simona Halep a câştigat, marţi, primul său meci de simplu din 2020, 6-4, 7-5 cu australianca Ajla Tomljanovic, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Adelaide (Australia), dotat cu premii totale de 848.000 dolari,scrie Agerpres.ro

Românca a condus cu 4-1 şi 5-2 în primul set, dar a pierdut două ghemuri la rând şi Tomljanovic (26 ani, 52 WTA) s-a apropiat la 5-4. Halep şi-a adjudecat primul set cu 6-4, reuşind un break decisiv. Halep a început foarte bine setul secund, a condus cu 2-0, dar Tomljanovic a egalat. Halep a salvat trei mingi de break la 2-2, iar apoi s-a mers cu serviciul până la 5-5. Jucătoarea constănţeană şi-a făcut serviciul şi a profitat apoi de erorile comise de adversară, încheind conturile cu 7-5.

Halep a reuşit nu mai puţin de 7 aşi, faţă de 4 ai adversarei, fiecare făcând 3 duble greşeli.

Românca s-a impus şi în primele două meciuri directe cu Tomljanovic, în 2018 la Cincinnati în turul secund, cu 4-6, 6-3, 6-3, şi anul trecut în primul tur la Roland Garros, cu 6-2, 3-6, 6-1.

Halep şi-a asigurat un cec de 22.400 dolari şi 100 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre belarusa Arina Sabalenka şi americanca Bernarda Pera. Sabalenka, a şasea favorită, a trecut marţi de Su-Wei Hsieh (Taiwan) cu 5-7, 6-1, 7-5, iar Bernarda Pera a dispus de cehoaica Barbora Strycova cu 7-6 (8/6), 6-3.

sursa foto: Agerpres.ro