Controverse după desființarea secției de lupte de la CSM Reșița. Adrian Dacica acuză o decizie împotriva sportului de performanță, Ioan Popa invocă lipsa fondurilor
Decizia Consiliului Local Reșița de a desființa secția de lupte din cadrul CSM Reșița a stârnit reacții puternice în lumea sportului. Antrenorul emerit de lupte Adrian Dacica, consilier județean și unul dintre cei care au contribuit la dezvoltarea secției, critică dur măsura și spune că economia realizată este infimă în comparație cu performanțele sportivilor. De cealaltă parte, primarul Ioan Popa susține că municipalitatea este nevoită să reducă cheltuielile, în contextul dificultăților financiare și al numeroaselor proiecte aflate în derulare.
Articol editat de Cristina Corocan, 16 iulie 2026, 16:17
Adrian Dacica: „Vorbim despre cea mai valoroasă secție din județ”
Vizibil nemulțumit, Adrian Dacica a ironizat decizia adoptată de aleșii locali și a acuzat lipsa unei consultări cu cei implicați în activitatea secției. Antrenorul spune că argumentul financiar nu se susține, întrucât contractele celor cinci sportivi reprezentau o cheltuială redusă.
„Cei cinci sportivi aveau contracte cumulate de 10.000 de lei. Asta înseamnă între 1.500 și 2.500 de lei lunar pentru fiecare. Gândiți-vă la ce sumă au putut să se gândească consilierii noștri.”
Sportivi cu rezultate europene, rămași fără sprijin
Dacica a amintit că secția de lupte a adus în ultimii ani unele dintre cele mai importante rezultate pentru sportul reșițean și a enumerat performanțele sportivilor afectați.
„Vorbim de Andrada Dință, medaliată pentru a doua oară la Campionatele Europene, de Tania Adam, campioană a României la U20 și locul cinci la Europene, de Filip Marin, Andrei Franț și Brian Techerean, campioni naționali și componenți ai loturilor naționale.”
Antrenorul consideră că desființarea secției afectează tocmai disciplina care a adus cele mai multe medalii internaționale pentru județ.
„Cea mai valoroasă secție din județul nostru este secția de lupte, la mare concurență cu secția de marș. Sunt singurele sporturi care aduc medalii la campionatele internaționale și au campioni naționali de seniori și sportivi în loturile olimpice sau naționale.”
„Cluburile mari îi așteaptă”
Adrian Dacica avertizează că sportivii vor pleca, cel mai probabil, către cluburile importante din țară, care și-au manifestat deja interesul pentru ei.
„Ce se va întâmpla? Probabil va fi o rampă de lansare pentru ei. De doi ani, Steaua și Rapid au dorit să le dăm drumul sportivilor noștri. Noi am încercat să-i ținem acasă, pentru ca reșițenii să se bucure de rezultatele lor.”
Antrenorul spune că nici el și nici colectivul tehnic nu au fost consultați înainte de adoptarea hotărârii.
„Nici n-am fost consultați. A fost doar un proiect de hotărâre în care se spunea că se schimbă organigrama și nu a știut nimeni. Am aflat cu câteva zile înainte de plecarea lui Brian Techerean la Campionatele Europene.”
Primarul Ioan Popa: „Când le-am făcut aveam resurse, acum nu mai am”
Primarul Reșiței, Ioan Popa, susține că decizia nu are legătură cu performanțele sportive, ci exclusiv cu situația financiară a administrației locale.
„Vă răspund foarte simplu, chiar dacă e dureros. Noi le-am făcut, ele nu existau. Din șapte secții, cinci nu existau. Când le-am făcut aveam resursă. Și acum nu mai am.”
Edilul afirmă că municipalitatea este obligată să reducă cheltuielile pentru a putea susține investițiile aflate în derulare.
„Încerc să reduc motoarele pe toate costurile, pentru că nu reușim să ne finanțăm proiectele pe care le-am făcut. Avem cofinanțări de proiecte enorm de multe.”
Fotbalul și handbalul rămân în structura clubului
Ioan Popa a precizat că restructurarea nu înseamnă dispariția tuturor ramurilor sportive din cadrul clubului.
„A rămas fotbalul, a rămas și handbalul. La handbal s-a desființat echipa de seniori, dar echipa de juniori există. A rămas fotbalul, handbalul și una dintre secțiile de karate. A trebuit să dăm înapoi.”
Decizia privind desființarea secției de lupte rămâne una dintre cele mai controversate hotărâri adoptate în ultima perioadă la Reșița, fiind criticată de reprezentanții sportului local, care susțin că sunt afectați tocmai sportivii cu cele mai importante rezultate naționale și internaționale.