Simona Halep s-a calificat în sferturi la US Open

Simona Halep s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în sferturile US Open. Românca (5 WTA) a învins-o în două seturi, scor 6-2, 7-5, pe Carla Suarez Navarro (12 WTA) după o oră şi 39 de minute de joc, scrie DigiSport. Halep a preluat astfel conducerea şi la capitolul meciuri directe cu Suarez Navarro, 6-5. Scorul e şi mai categoric pe suprafeţe rapide, unde Simona Halep s-a impus de cinci ori din cele şase dueluri.

Constănţeanca şi-a asigurat după victoria contra ibericei 450 000 de dolari şi 360 de puncte WTA. Este a şaptea calificare din carieră pentru a cincea favorită de la Open-ul american în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam.

În sferturile US Open, Simona Halep o va înfrunta, cel mai probabil, pe liderul mondial, americanca Serena Williams, care va juca în această noapte, în optimi, contra Yaroslavei Shvedova (Kazahstan).