Primii cetăţeni din Ucraina au ajuns în judeţul Caraş-Severin
În judeţul Caraş-Severin au sosit primii cetăţeni din Ucraina care au fugit din calea războiului. Este vorba de trei familii care sunt găzduite la rude, în localitatea Bănia.
![Primii cetăţeni din Ucraina au ajuns în judeţul Caraş-Severin Primii cetăţeni din Ucraina au ajuns în judeţul Caraş-Severin](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2022/02/1124344.jpg?resize=750%2C479&ssl=1)
Articol editat de Mirabela Afronie, 1 martie 2022, 14:47 / actualizat: 2 martie 2022, 14:06
Cristian Hânda, învăţător la Şcoala Gimnazială din Bănia şi pastor al Bisericii Baptiste Noul Legământ ne-a transmis că o femeie cu 6 copii sunt cazaţi chiar la el în casă, iar o altă familie, compusă din soţ, soţie şi patru copii se află într-o locuinţă vecină. Mămica este însărcinată cu al cincilea copil şi urmează să nască săptămâna viitoare sau peste două săptămâni. Prefectul judeţului Caraş-Severin, Ioan Dragomir a declarat că femeia a fost vizitată deja de o echipă de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Semenic, pentru a i se verifica starea de sănătate. O altă mămică cu trei copii se află la cuscrii ei, tot în Bănia.
Noi am fi vrut să mai aducem, dar preferă să rămână mai pe aproape, a precizat Cristian Hânda.
Potrivit prefectului de Caraş-Severin, Ioan Dragomir, deocamdată, niciunul dintre cetăţenii sosiţi din Ucraina, nu a solicitat statutul de refugiat.