Ascultă Radio România Reșița Live

Zeci de pitici au bătut mingea la Reșița Handball Cup! Bucuria copiilor, neprețuită!

Atmosferă incendiară la sala de sport a Liceului Traian Vuia, acolo unde a avut loc Handball Cup Reșița! Organizată de clubul Mundo, competiția adresată celor mai mici jucători a reunit la start formații din Reșița, Băile Herculane, Bocșa și Teregova.

Zeci de pitici au bătut mingea la Reșița Handball Cup! Bucuria copiilor, neprețuită!

Articol editat de Vali Hora, 17 octombrie 2024, 23:14

Maratonul de minihandbal a făcut deliciul celor mici, care au bătut mingea și au aruncat la poartă în aplauzele părinților și buncilor aflați în tribune. O competiție binevenită, au spus antrenorii – iar copiii s-au arătat încântați de lupta pe semicerc.

Echipele Reșiței au fost coordonate în turneu de tânăra antrenoare Alexandra Ștubei-Gârboni, care e și handbalistă la Universitatea Reșița. Să fii jucătoare și antrenoare la 20 de ani e o mare șansă, spune Alexandra, care și-a transformat pasiunea în meserie.

“Într-adevăr, la o vârstă destul de fragedă, să pot să și joc, dar și să mă aflu pe bancă, în postura de antrenoare, este pentru mine o mare mândrie. Pe această cale, vreau să le mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat, mai ales domnilor profesori Cornel și Lucia Moruț, care m-au învățat tot ceea ce știu. Pot acum să pun în practică, în cariera de antrenoare, ceea ce știu – chiar dacă știu că mai am mult de învățat. Mulțumesc și acestor copii minunați de la Mundo Reșița și Biamar, pentru că ei îmi oferă o mare bucurie și o mare șansă.

La ei, fiind la o vârstă foarte fragedă, nu putem vorbi de performanță, însă este vorba acum mai mult de distracție, de joc, de a lega prietenii. Testarea aceasta cu alte echipe din județ este foarte utilă, pentru că îi învață și să joace și sub presiune înfruntând alte echipe. Am fost în turnee și la Herculane și la Teregova, în deplasare. Copiii au putut astfel să vadă cum este și o noapte în deplasare cu echipa, cu părinții, cu doamna antrenoare – deci nu doar aleargă și aruncă la poartă.”


“ Mă numesc Martina Crai, joc la Mundo Reșița și mi se pare foarte frumos handbalul. Este un sport pe care ar putea să-l joace toată lumea și te poate duce la performanță. Trebuie alergare și multă forță. E mai frumos decât fotbalul, pentru că la fotbal e mult mai mult de alergat și sunt mult mai multe reguli pe care eu nu le înțeleg. La handbal îmi place mai mult să atac decât să mă apăr.”

“Antonia Chera sunt, de la echipa Mundo. Avem o echipă faină și o antrenoare foarte bună. Ne-a învățat multe despre handbal. Școala alergării, cum să aruncăm la poartă, driblinguri… e un sport frumos și poți să faci bani când ajungi la performanță. Eu practic handbalul de un an și sper să ajung cât mai sus. Aș vrea să ajung ca doamna antrenoare.”

„Mă numesc Anastasia Maria Damian, am 10 ani și joc la echipa din Teregova. Îmi place foarte mult handbalul, fiindcă este un joc foarte frumos, interactiv, un joc de echipă. Practic acest sport cam de un an. Aș vrea să ajung cât mai sus, îmi place mult Cristina Neagu, mi-ar plăcea să joc ca ea.”

La finele maratonului handbalistic, toți copiii au fost învingători, chiar dacă nu s-au ținut scorurile. Cei mici s-au bucurat de handbal, au câștigat experiență și au legat noi prietenii. Seria turneelor de acest gen va continua, promit organizatorii.

Handbal, juniori IV: CSM Reșița luptă acasă pentru o medalie națională!
Sport marți, 9 iunie 2026, 15:57

Handbal, juniori IV: CSM Reșița luptă acasă pentru o medalie națională!

Lupta pentru podium aduce la start cele mai bune opt echipe din țară, care sunt repartizate inițial în două serii. CSM Reșița, CSM Ploiești,...

Handbal, juniori IV: CSM Reșița luptă acasă pentru o medalie națională!
CSM Reşiţa, la un nou început! Tandemul Dorinel Munteanu-Viorel Lolea va conduce în Valea Domanului
Sport marți, 9 iunie 2026, 15:38

CSM Reşiţa, la un nou început! Tandemul Dorinel Munteanu-Viorel Lolea va conduce în Valea Domanului

CSM Reşiţa porneşte pe un nou drum, care implică schimbări structurale, a spus primarul Ioan Popa, care a apreciat că Dorinel Munteanu şi...

CSM Reşiţa, la un nou început! Tandemul Dorinel Munteanu-Viorel Lolea va conduce în Valea Domanului
“Reşiţa Outdoor Cup”, o reuşită! 300 de copii au jucat handbal în Centrul Civic
Sport luni, 8 iunie 2026, 16:32

“Reşiţa Outdoor Cup”, o reuşită! 300 de copii au jucat handbal în Centrul Civic

Întrecerea de  minihandbal a avut loc separat la băieţi şi fete, iar cea de babyhandbal s-a adresat echipelor mixte. S-a jucat simultan pe trei...

“Reşiţa Outdoor Cup”, o reuşită! 300 de copii au jucat handbal în Centrul Civic
Handbal feminin: CSM Bucureşti a cucerit bronzul Ligii Campionilor
Sport luni, 8 iunie 2026, 00:12

Handbal feminin: CSM Bucureşti a cucerit bronzul Ligii Campionilor

CSM București a câștigat bronzul Ligii Campionilor la handbal feminin! În meciul pentru locul trei, tigroaicele au învins cu 32-26 formația...

Handbal feminin: CSM Bucureşti a cucerit bronzul Ligii Campionilor
Sport sâmbătă, 6 iunie 2026, 23:44

Prima victorie din mandatul lui Hagi. România a câștigat amicalul cu Țara Galilor

Oaspeții au fost mai ofensivi în debutul meciului, dar elevii lui Hagi au echilibrat treptat jocul, reușind să se apropie periculos de buturile...

Prima victorie din mandatul lui Hagi. România a câștigat amicalul cu Țara Galilor
Sport sâmbătă, 6 iunie 2026, 16:01

Nera Bogodinţ e din nou campioana Caraş-Severinului la fotbal!

Înaintea acestui meci decisiv, Nera avea avans de un punct în faţa gugulanilor, cărora doar victoria le-ar fi asigurat titlul. Disputat într-o...

Nera Bogodinţ e din nou campioana Caraş-Severinului la fotbal!
Sport joi, 4 iunie 2026, 17:39

Handbalul juvenil va face spectacol la Reşiţa! Clubul Biamar organizează în weekend un turneu de sală şi un festival handbalistic în aer liber

Primul dintre ele este un turneu de junioare 4, care va avea loc sâmbătă, la Centrul Multifuncţional din municipiu. Detaliază preşedintele...

Handbalul juvenil va face spectacol la Reşiţa! Clubul Biamar organizează în weekend un turneu de sală şi un festival handbalistic în aer liber
Sport miercuri, 3 iunie 2026, 17:36

La început de iunie, copiii reşiţeni au primit în dar… o competiţie de tenis de câmp!

Încurajaţi de părinţi, bunici şi prieteni, micii jucători şi-au arătat îndemânarea la fileu – iar efortul lor a fost răsplătit cu...

La început de iunie, copiii reşiţeni au primit în dar… o competiţie de tenis de câmp!