Voinţa Lupac, victorioasă contra Gilortului Târgu Cărbuneşti

Debut cu dreptul pentru Mircea Manu, în calitate de antrenor principal al Voinţei Lupac! Instalat în funcţie de conducerea clubului după despărţirea nu tocmai amicală de Adrian Enăşescu, Manu a reuşit să-şi conducă echipa către victorie în duelul de acasă cu Gilortul Tărgu Cărbuneşti.

Pe arena din Lupac, gazdele au deschis scorul în minutul 5 prin Mario Ivaşcu, dar oaspeţii au reuşit să restabilească egalitatea graţie reuşitei semnate de Andrei Meliţă în minutul 27. Golul victoriei Lupacului a fost marcat cu capul de Alexandru Avramovici în minutul 69. Un succes meritat după o partidă dificilă, a spus la final antrenorul Mircea Manu.

“Meciul cu Gilortul a fost, aşa cum anticipam, un meci destul de greu, chiar foarte greu în anumite perioade ale lui. Am încercat să vin cu un pic de echilibru, am încercat să discut cu băieții – și se pare că am început bine spre foarte bine meciul. Am pus presiune pe ei, am fost o echipă scurtă ş îngustă, am reușit să deschidem scorul. Apoi s-a văzut un pic, pot spune, lipsa de coeziune între anumite compartimente, doar că până la urmă, cum ați văzut și dvs, am reușit să readucem echilibrul acela şi să dăm golul de 2-1. Chiar dacă am suferit pe final, am reușit să aducem victoria. Am dat un gol mai mult ca adversarul, exact ceea ce le-am spus eu băieţilor.

Este o serie foarte grea, o serie în care sunt multe echipe de valori apropiate, scorurile au început să fie din ce în ce mai strânse. Aici, la Lupac, se pare că lucrurile merg spre bine, se reorganizează conducerea după ultimele întrevederi între noi. Băieții sunt mulțumiți și azi au dat dovadă chiar că își merită banii pe care trebuie să-i primească. Am semnat cu voința Lupac, sper să duc proiectul acesta până la final – dar, cum am spus, important e să fim uniți, să creăm acel echilibru de care este nevoie.

Etapa viitoare vom juca la Filiaşi, o echipă grea, o echipă care s-a bătut pentru intrarea în Liga a II-a. Toate meciurile sunt echilibrate, toate echipele sunt cam de aceeași valoare, din punctul meu de vedere, așa că vom merge să jucăm şi să dăm totul pe teren.”

Voința: Mereu – Banac, Săndescu, Giurică, Marius Musteța – Ivașcu, Danci (cpt), Takenori, Marian Musteța – Jinga, A. Ursu. Rezerve: Pasule-Busuioc – Canea, Lungu, Dalea, G. Ursu, Gîrlea, Olariu, Stoia, Avramovici. Antrenor: Mircea Manu

Gilortul: Oprița – Bărănescu, Gheorghe, Marina, Popescu – Oprișa (cpt), Siewe – Săulescu, Dănăricu, Pătrășcoiu – Meliță. Rezerve: Iuțalîm – Gîlcescu, Nejoiu, Marica, Lazăr, Brujan, Șerbulescu. Antrenori: Mario Găman, Boby Staicu.

Celelalte rezultate înregistrate în seria a 7-a a Ligii a III-a:

FCU Craiova FC 2 – Universitatea Craiova 2 1-2
Viitorul Şimian – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-1
CSO Turceni – CSM Deva 2-2
Jiul Petroşani – ACSO Filiaşi 0-1

După 6 etape, Voinţa Lupac se află pe locul 8 al seriei, cu 6 puncte. În etapa următore, pe 7 octombrie, cărăşenii vor juca la ocupanta locului 4, ACSO Filiaşi.