Usain Bolt încheie sezonul câştigând etapa din Liga de Diamant de la Bruxelles

Usain BoltCampionul olimpic (6 titluri) şi mondial (8 medalii de aur) al sprintului, atletul jamaican Usain Bolt a încheiat în stil de mare sportiv sezonul, câştigând proba de 100 m a concursului contând pentru Liga de Diamant de la Bruxelles, în 9’80/100. În pofida startului modest, dar obişnuit pentru el de când a fost descalificat la Mondialele din 2011 de la Daegu (Coreea de Sud), Bolt a încheiat în forţă, cu al doilea timp pe ‘sută’ al sezonului, după acel 9’77/100 cu care a cucerit aurul mondial la Moscova.

Pe locurile următoare s-au situat americanul Mike Rodgers – 9’90/100, jamaicanul Nesta Carter – 9’94/100, americanul Justin Gatlin – 9’94/100 şi un alt jamaican Kemar Bailey-Cole – 9’98/100, aşadar 5 concurenţi sub 10 secunde.

În proba similară feminină, jamaicana Shelly-Ann Fraser-Pryce şi-a onorat şi ea sezonul de excepţie, impunându-se în 10’72/100, în pofida vântului uşor defavorabil. Cu acest rezultat, ea şi-a adjudecat clasamentele finale, şi diamantele aferente, în probele de 100 m şi 200 m.