[UPDATE] Pugilistul român Arsen Mustafa este vicecampion mondial de tineret

Mustafa Arsen

Boxerul român Arsen Mustafa a câştigat joi, 24 aprilie, medalia de argint la Campionatele Mondiale pentru tineret de la Sofia. Pugilistul legitimat la Farul Constanţa, a fost învins la puncte în finala categoriei 60 de kilograme de Ablaihan Jusupov din Kazahstan.

În drumul pentru medalia de argint şi calificarea la Jocurile Olimpice ale Tineretului, Mustafa Arsen a trecut, în ordine, de Ahmad Marwan (Emiratele Arabe Unite), Francesco Maietta (Italia), Ilian Markov (Bulgaria), Artur Prigoda (Ucraina) şi Goh Hosaka (Japonia).

Ora 18.10

Boxerul român Mustafa Arsen, legitimat la Farul Constanța, va lupta pentru medalia de aur în limitele categoriei 60 kg la Campionatele Mondiale de tineret de la Sofia. Miercuri, în semifinale, românul l-a învins prin KO tehnic în prima rundă pe japonezul Goh Hosaka.

Pugilistul român va boxa în ultimul act cu kazahul Ablaihan Jusupov.

România a fost reprezentată de șase băieți și două fete la Mondialele de la Sofia, dar numai boxerul dobrogean a ajuns în fazele superioare.

Sursa foto: digisport.ro