Un reşiţean pe podium la finala Campionatului Naţional de judo U15

judo Muncitorul Resita (2)

Reprezentantul clubului Muncitorul Reşiţa, Nicolae Jurjucă a obţinut medalia de bronz la categoria 66 kg, în finala Campionatului Naţional de judo pentru copii sub 15 ani. Sportivul reşiţean a câştigat trei meciuri, toate prin ippon, iar două le-a pierdut. În confruntarea pentru locul trei, Nicolae Jurjucă a învins un sportiv din Târgu Mureş. Antrenorul Daniel Păştean este mulţumit de rezultatul elevului său având în vedere faptul că este cu un an mai mic faţă de ceilalţi participanţi la competiţia care a avut loc la Piteşti, în perioada 1-3 mai.

Clubul Energetica din Caransebeş a fost reprezentat de trei sportivi: Georgiana Copăceanu la categoria 48 kg, Liviu Copăceanu la 50 kg şi Dragoş Mărgan la categoria 55 kg. Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Georgiana Copăceanu care a pierdut meciul pentru medalia de bronz. Copiii au fost însoţiţi de antrenorul Ioan Răuţ.