Ascultă Radio România Reșița Live

Turneu al amintirilor… şi al speranţelor! Memoria profesorului Dan Firiţeanu, onorată printr-o competiţie de fotbal juvenil

Memoria regretatului om de fotbal Dan Firiţeanu, unul dintre cei mai apreciaţi tehnicieni care au activat în Banat, a fost onorată la Reşiţa printr-un turneu al tinerelor speranţe!

Turneu al amintirilor… şi al speranţelor! Memoria profesorului Dan Firiţeanu, onorată printr-o competiţie de fotbal juvenil

Articol editat de Vali Hora, 15 iunie 2024, 19:30

Generaţiile 2011 ale cluburilor CSM Reşiţa, Mundo Reşiţa, Poli Timişoara şi Corvinul Hunedoara s-au bucurat de fotbal, pe terenul sintetic din Valea Domanului. Vremea a ţinut cu organizatorii, antrenorii au avut o nouă ocazie de a-şi testa elevii, iar cei mici s-au arătat încântaţi de turneu.

Profesorul Dan Firiţeanu merita un asemenea omagiu sportiv, a declarat Roco Sandu, antrenorul micilor fotbalişti de la CSM Reşiţa:

„Mă bucur pentru evenimentul special care are loc astăzi în memoria lui Dan Firițeanu, un om deosebit, un antrenor deosebit, un idol al meu, pot spune – pentru că el a fost antrenorul care m-a adus de la Bocșa și mi-a deschis calea spre fotbal. Un memorial binevenit, pentru că Dan Firiţeanu a însemnat mult pentru clubul nostru. În plus, ne reîntâlnim pe teren cu adversarii noștri clasici, Corvinul, Poli și colegii noștri de la Mundo.  O verificare utilă, pentru că, aşa cum am mai spus, și adversarii sunt de calibru. Am avut un campionat mai slăbuț pe plan local, județean, dar acum începem să creştem, copiii fac curând 14-15 ani ani şi trebuie să se canalizeze serios spre fotbal. Despre antrenorul și omul Dan Firițeanu, pot spune că a fost foarte corect, nu făcea rabat de la nimic, iar din acest motiv a și reușit în viață și în antrenorat. Un om aprig, de la care am avut ce învăța.”

Alături de familia celui comemorat, s-a implicat în organizare Georghiţă Lăpădat, unul dintre colaboratorii apropiaţi ai regretatului profesor Dan Firiţeanu:

”Am colaborat cu profesorul universitar doctor Dan Firițeanu atât la şcoala sportivă din Reşiţa, antrenând generația lui Cristi Chivu, cât și la FC Gemina – club privat înființat în urmă cu circa treizeci de ani. Pe atunci, iniţiativa sa de a înfiinţa un asemenea club era o noutate în domeniul fotbalului din zona de vest a țării. La trecerea unui an de când a plecat dintre noi, am considerat necesar să îl omagiem prin organizarea unui turneu de fotbal destinat copiilor. Este un turneu care vine să sublinieze activitatea lui Dan Firițeanu în descoperirea și lansarea fotbaliștilor – și mă refer aici la Cristian Chivu, la Basarab Panduru, la Dorinel Munteanu… o serie lungă de mari fotbaliști pe care dânsul i-a şlefuit. Ca de fiecare dată, am găsit la Reșița și la clubul din Valea Domanului  o atmosferă prielnică pentru desfășurarea unui asemenea turneu. Despre Dan Firiţeanu pot spune că a fost un adevărat profesionist, un om căruia îi plăcea disciplina și care studia în permanență – dovadă și faptul că a antrenat o perioadă lungă de timp loturile naționale de juniori și tineret ale României. De asemenea, a avut o activitate academică foarte apreciată atât la Timișoara cât și la București. Turneul care îi este dedicat se află la prima ediție, dar noi vrem să-l permanentizăm. Aşadar, ne vom revedea și anii următori aici, cu o promisiune făcută în premieră la Radio Reșița – aceea că la edițiile următoare numărul de formaţii va fi mult mai mare și vom aduce echipe ale cluburilor de primă mărime din România.”

La turneul de la Reşiţa a fost prezent şi Miodrag Belodedici, care se întoarce mereu cu plăcere în Banat. Avem nevoie de asemenea turnee, pentru a descoperi noi tinere talente, a spus fostul mare fotbalist al Banatului şi al României:

“Când mă apropii de Reșița, mă apropii de casă și sunt cel mai fericit. Aici am început primii mei pași în fotbal, iar primele meciuri cu emoţii aici le-am jucat. Eram la Moldova Nouă, veneam la Reșița și țin minte că antrenorul ne spunea să avem grijă şi să fim concentraţi, pentru că  băieții de la FCM Reșița sunt foarte buni. Aveam mari emoții; țin minte că aici, unde se joacă astăzi, nu era teren sintetic, jucam pe zgură. Cu profesorul Dan Firițeanu n-am lucrat, nu mi-a fost antrenor, dar îl cunosc foarte bine de la Federaţie. Îmi pare rău că s-a întâmplat așa, că nu mai este printre noi – dar aşa e viaţa. Memorialul e o competiție binevenită, putem să vedem copiii care au talent, să-i urmărim, să facem o selecție şi să-i aducem pe cei mai buni la echipa națională. Cu asta mă și ocup la București, merg foarte mult prin țară şi văd foarte multe meciuri de copii. Avem foarte multe talente, dar sunt talente individuale. Trebuie să-i învățăm să joace în echipă, să dea repede drumul la minge, să joace din prima sau din două mişcări. Asta trebuie să învețe copiii.  E foarte bine că sunt pe teren, că aleargă și se obosesc fizic. Mi-a spus-o prima dată nea Olimp Mateescu, antrenorul meu de la Modova Nouă. Spunea, şi avea mare dreptate, că dacă ești obosit fizic dormi mai bine, mănânci mai bine și gândești mai bine.”

În urma rezultatelor înregistrate în cele şase jocuri, câştigătoare a fost echipa CSM Reşiţa, poziţiile următoare fiind ocupate, în ordine, de Politehnica Timişoara, Corvinul Hunedoara şi Mundo Reşiţa. Au fost acordate şi trei premii individuale: cel mai bun portar a fost declarat Răzvan Stîrcu, Luca Apostol a primit distincţia pentru cel mai bun jucător, iar Ianis Măciucă, pe cea de golgheter. Pe lângă diplome, cupe şi medalii, organizatorii au oferit fiecărui jucător o minge, un tricou şi un şort.

În cadrul evenimentului sportiv a avut loc şi o partidă de old-boys.  FC Gemina, gruparea formată de profesorul Dan Firiţeanu în urmă cu aproape 30 de ani, a înfruntat echipa CSS Reşiţa, într-un meci al amintirilor, la care au participat mulţi dintre foştii săi elevi. În teren a intrat la acest joc şi Miodrag Belodedici.

Întreaga actiune a fost organizată de familia Firiţeanu şi de un grup de prieteni ai celui comemorat. La stadion a fost prezent şi primarul Reşiţei, Ioan Popa, care a salutat iniţiativa organizării evenimentului. Turneul va deveni o tradiţie la Reşiţa, promit organizatorii.

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Sport marți, 16 iunie 2026, 16:42

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!

Bărbuţ evoluează pe postul de extremă dreapta sau atacant lateral, iar atuurile sale sunt viteza, tehnica şi experienţa acumulată la echipe...

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!