“Trofeul Carpaţi” rămâne în România! Naţionala tricoloră se pregăteşte pentru Campionatul European

Naţionala de handbal masculin a României a cucerit Trofeul Carpaţi 2023, după o finală câştigată în faţa Georgiei. În sala Piteşti Arena, tricolorii s-au impus cu 31-25, după ce la pauză tabela consemna egalitatea la 14.

România s-a desprins în repriza secundă. La scorul de 17-17, elevii lui Xavi Pascual au marcat cinci goluri consecutive. Până la final, România a păstrat avansul şi şi-a adjudecat fără mari emoţii trofeul.

Cu 8 goluri, Alexandru Tărîţă a fost cel mai bun marcator al primei reprezentative. Dan Racoţea a marcat 3 goluri, Sabin Constantina 3, Călin Dedu 3, Andrei Buzle 3, Daniel Stanciuc 2, Tudor Botea 2, Demis Grigoraş 2, Marius Sadoveac 1, Ionuţ Nistor Ioniţă 1, Nicuşor Negru 1, Gabriel Cumpănici 1, Adrian Rotaru 1.
Portarii Ionuţ Ciprian Iancu şi Dan Lucian Vasile au reuşit fiecare câte 6 intervenţii.

În meciul pentru locurile 3-4, Grecia s-a impus cu 35-23 în faţa Slovaciei.

Pentru Naţionala noastră, Trofeul Carpaţi a reprezentat şi o utilă verificare înaintea Campionatului European ce va avea loc luna viitoare în Germania. România face parte din grupa B, în care are o misiune extrem de dificilă.
Tricolori vor debuta pe 12 ianuarie împotriva Austriei, care ne-a învins de două ori în campania de calificare. Urmează pe 14 ianuarie testul contra redutabilei selecţionate a Spaniei. În ultimul meci din grupă, la 16 ianuarie, România va înfrunta Croația.