Trei medalii pentru sportivii români la concursul atletic de sală de la Praga

Florentina MarincuAtleta Florentina Marincu s-a clasat pe locul doi la lungime, în cadrul concursului de sală de la Praga. Sportiva de la clubul Cetate Deva a reuşit o săritură de 6,30 metri la egalitate cu rezultatul câştigătoarei, britanica Amy Woodman, care, însă a avut o a doua săritură mai bună (6,26 m, faţă de 6,21 m).

Mihai Donisan a încheiat concursul de săritura în înălţime pe locul doi, cu 2,30 metri, într-o probă în care rusul Ivan Uhov, aflat în plină cursă de doborârea performanţei supreme, a reuşit, deocamdată, să bată recordul european, cu 2,42 m, unul dintre cele mai bune rezultate din toate timpurile.

La triplusalt, fostul lider al clasamentului mondial al sezonului, românul Marian Oprea, a terminat pe locul 3, cu 16,68 metri. Întrecerea a fost dominată de sportivii cubanezi: primul s-a situat Pedro Pablo Ricardo – 17,32 m, cea mai bună performanţă mondială a anului, urmat de Ernesto Reve – 17,05 m.