Speranţele luptelor reşiţene, pe podium la Naţionalele U13!
Tinerii luptători de la CSS și CSM Reșița și-au demonstrat calitățile la Campionatul Național rezervat sportivilor sub 13 ani.

Articol editat de Vali Hora, 12 iunie 2025, 16:29
În cadrul competiției desfășurate la Buzău, speranțele din capitala Banatului de Munte au cucerit două medalii de aur, una de argint și una de bronz. Bilanțul reșițenilor e prezentat de profesorul-antrenor Florin Dință.
“Ianis Safer, de la CSS Reşiţa, a devenit campion național la categoria 44 kg. Este prima dată când reușește să ia o medalie – și a cucerit-o pe cea mai importantă. Sunt foarte bucuros pentru el, pentru că în ultimii doi ani copilul acesta chiar a muncit foarte mult.
De la CSM Reşiţa, o avem pe Andrada Dinţă, care şi-a reconfirmat valoarea la categoria 40 kg. Pentru ea, este o normalitate să devină campioana națională. Pe locul doi, la categoria 72 de kilograme, s-a clasat Ionela Domilescu. Pentru ea este prima medalie. Se antrenează de doi ani de zile la Reșița și e foarte bine că a reușit să câștige medalia de argint.
Medalie de bronz a luat Aurora Gogâltan, mezina echipei, la categoria 29 kg. S-a luptat foarte bine. Și mai avem doi copii, tot de la CSM Reşiţa, care s-au luptat pentru medaliile de bronz. N-au reușit de data asta decât locuri 5. Este vorba despre Ciprian Moți, la categoria 85 kg, și Larisa Benzar, la categoria 48 kg. Suntem mulțumiți de aceste rezultate. Ei sunt cei mai mici luptători care intră într-un campionat naţional. Este o generație bună, care pe viitor va aduce rezultate pentru Reșița.
Acum urmează o competiţie internaţională. Vom participa începând de vineri la Campionatele Europene U17, care se desfăşoară în Macedonia, la Skopje. Este o delegație de 9 sportivi, din lotul național ce se pregătește la Reșița. Între ei se află și doi sportivi legitimați la CSS Reşiţa. Este vorba despre Carlos Rădulescu, care va participa la categoria 55 kg, și Sebastian Brăilescu, care va participa la categoria 110 kg. Bineînțeles, ne dorim să aducem medalii pentru România și pentru Federația Română de Lupte.”
La Europenele U17 din Macedonia, luptătorii români vor fi coordonați de antrenorii Florin Dință și Andrei Franț.