Sorana Cîrstea, în sferturi la Toronto

Sorana CirsteaJucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto (Canada), dotat cu premii totale de 2.369.000 dolari, după ce a dispus, joi, cu 6-3, 6-4, de sârboaica Jelena Jankovic (N. 15).
Cîrstea a obţinut victoria după o oră şi 24 de minute de joc, succes facilitat şi de cele nouă duble greşeli ale adversarei.
Sorana o conduce acum pe Jankovic cu scorul de 3-2 la bilanţul direct, românca învingând în primele două întâlniri, 3-6, 6-0, 9-7 în 2009 în optimile turneului de la Roland Garros şi 6-3, 4-6, 7-6 (4) în 2012 în primul tur la Roma. Jankovic s-a impus în 2012 în sferturile turneului de la Dallas (6-2, 6-1) şi anul acesta în optimi la Miami (6-0, 6-4).
Sorana Cîrstea şi-a asigurat 49.040 dolari şi 225 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre Petra Kvitova (Cehia/N. 6) şi Samantha Stosur (Australia/N. 12). Sursa: Agerpres