Sorana Cîrstea confirmă şi la Standford

Sorana CirsteaJucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Stanford (California), dotat cu premii totale de 795.707 dolari, după ce a dispus de belarusa Olga Govorţova cu 6-3, 6-2, vineri, într-un meci care a durat 61 de minute.
Cîrstea, cap de serie nr. 5, are acum 2-0 la meciurile directe cu Govorţova, pe care a mai învins-o în 2012, în sferturi la Barcelona, cu 2-6, 6-1, 6-3.
Sorana a început mai dificil, a fost condusă cu 2-0 şi 3-1, dar apoi a luat jocul pe cont propriu şi şi-a adjudecat primul set, 6-3. Românca nu a avut probleme în setul secund, câştigat cu 6-2, şi va juca în penultimul act cu câştigătoarea sfertului Urszula Radwanska (Polonia/N. 7) – Dominika Cibulkova (Slovacia/N. 3).
Sorana Cîrstea şi-a asigurat prin victoria de vineri un cec de 36.535 dolari şi 200 de puncte WTA.Sursa:Agerpres