Sorana Cîrstea a acces în turul doi la US Open

TENNIS-FRA-OPEN-ROLAND-GARROSJucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în manşa secundă a turneului US Open, după ce a învins-o luni la Flushing Meadows pe Sharon Fichman (Canada), cu 7-5, 5-7, 6-1. Cîrstea şi-a asigurat un cec de 53.000 de dolari şi 100 de puncte WTA.

În alt meci jucat luni, în primul tur, Irina Begu a fost învinsă cu 6-1, 6-3 de poloneza Urszula Radwanska. O altă româncă, Alexandra Cadanţu, a fost învinsă şi ea de japoneza Kurumi Nara cu 6-2, 6-2.

În turul inaugural România mai are următorii reprezentanţi: Simona Halep, câştigătoare, sâmbătă, a turneului de categoria Premier de la New Haven, favorita nr. 21 având-o conform tragerii la sorţi drept adversară, în turul inaugural, pe Heather Watson (Marea Britanie). În proba de simplu masculin, Victor Hănescu îl întâlneşte pe argentinianul Leonardo Mayer, iar Adrian Ungur pe francezul Gael Monfils.