Simona Halep şi Sorana Cîrstea s-au oprit în semifinale la Birmingham

Româncele Simona Halep şi Sorana Cîrstea au pierdut în semifinalele turneului WTA 250 pe iarbă de la Birmingham, ratând astfel şansa de a evolua în ultimul act al competiţiei.

Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită, a fost învinsă de brazilianca Beatriz Haddad Maia, cu 6-3, 2-6, 6-4, după două ore şi 14 minute de joc, notează Agerpres. Halep a încheiat cu cinci aşi şi trei duble greşeli, în timp ce Haddad Maia a avut trei aşi şi şapte duble greşeli, Halep având un punct în plus la total, 88-87. În decisiv, Halep a condus cu 3-1, dar a pierdut trei ghemuri la rând (3-4), a egalat din nou, dar brazilianca a câştigat ultimele două ghemuri, setul şi meciul.

Halep are acum 2-1 în meciurile directe cu Haddad Maia (26 ani, 32 WTA), pe care a întrecut-o în 2017, la Wimbledon, cu 7-5, 6-3, în turul secund, şi la Australian Open, anul acesta, tot în turul secund, cu 6-2, 6-0.

Cîrstea (32 ani, 36 WTA), a şasea favorită, a fost întrecută de chinezoaica Shuai Zhang, cap de serie numărul opt, cu 4-6, 6-1, 7-6 (5), după două ore şi 10 minute. Scorul în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 54 WTA) este egal acum, 2-2. Cîrstea a învins-o în 2008 la Cuneo, cu 6-3, 4-6, 6-3, în primul tur, şi în 2021 la Strasbourg, cu 6-2, 6-1, în optimi. Chinezoaica s-a impus în cel mai recent meci al lor, anul acesta, în turul al doilea la Miami, cu 6-1, 6-1.

Cele două românce şi-au asigurat câte un cec de 11.000 de dolari şi 110 puncte WTA. Halep va juca săptămâna viitoare la Bad Homburg, iar Cîrstea la Eastbourne.

sursa foto: Agerpres