Simona Halep – Serena Williams, astăzi, la Australian Open. Adversară de calibru în semifinale pentru învingătoarea partidei

Meciul Simona Halep – Serena Williams, din sferturile turneului de la Australian Open, va avea loc în această dimineață. Astfel, duelul dintre cele două va fi primul din sesiunea de seară de pe Rod Laver Arena, urmând să înceapă la ora 10:00, ora României.

Serena conduce cu 9-2 în meciurile directe cu Halep. Cele două s-au mai întâlnit la Australian Open în optimi, la ediţia din 2019. A fost 6-1, 4-6, 6-4 pentru americancă.Ultimul meci cu Serena a fost în finala de la Wimbledon: victorie clară pentru Simona în 2019.

Adversara de calibru pentru câştigătoarea întâlnirii: Naomi Osaka

Nu a fost loc de surprize, iar favorita numărul trei a făcut fără emoții pasul în semifinalele de la Australian Open. Naomi Osaka a trecut de surpriza Su-Wei Hsieh și așteaptă acum să afle numele adversarei din penultimul act de la Melbourne: Simona Halep sau Serena Williams.

Naomi a cedat doar patru game-uri (dublu 6-2) și s-a impus la capătul unui meci care a durat doar o oră și șase minute.

sursa foto: Eurosport