Simona Halep, în optimi la Australian Open! Kovinic nu i-a dat emoţii

Simona Halep s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe muntenegreanca Danka Kovinic cu 6-2, 6-1, sâmbătă, în runda treia la Melbourne. Fostul lider mondial, care este cap de serie numărul 14 la acest turneu, a câştigat după doar 64 de minute, notează Agerpres.

Pentru jucătoarea noastră, aceasta a fost a opta victorie consecutivă din 2022, după titlul obţinut la Melbourne Summer Set 1. Ea are 14 victorii în ultimele 15 meciuri jucate.

Începutul meciului cu Kovinic (27 ani, 98 WTA) a fost unul echilibrat, adversara reuşind să câştige primul ghem, însă fostul lider mondial s-a impus cu 6-2 în primul set, după patru ghemuri la rând. În actul secund, Halep nu a cedat decât un ghem.

Halep, finalistă la Australian Open în 2018, a servit excelent, reuşind 3 aşi şi procentaje foarte bune, net superioare adversarei. Simona a avut mai multe lovituri direct câştigătoare, 19-11, şi mai puţine erori neprovocate, 17-25.

Halep şi Kovinic (27 ani, 98 WTA) au avut o singură confruntare, în 2016, în sferturile turneului WTA de la Bucureşti, câştigată cu 6-4, 6-2 de Simona, care îşi adjudeca ulterior titlul (6-0, 6-0 în finala cu Anastasija Sevastova).

Adversara Simonei Halep din optimi va fi franţuzoaica Alize Cornet (32 ani, 61 WTA), care a dispus de slovena Tamara Zidansek cu 4-6, 6-4, 6-2, după ce anterior o eliminase pe Garbine Muguruza, a treia favorită.

Cornet conduce în meciurile directe cu Halep cu scorul de 3-1. Singura victorie a româncei a avut loc în 2013, la Sofia, cu 6-4, 6-4. Cornet s-a impus în 2011, în primul tur la Monterrey, cu 7-5, 6-1. În 2014, la Dubai, a profitat de abandonul Simonei la scorul de 6-1, 1-1, iar în 2015 a câştigat la Madrid, în primul tur, cu 7-6 (6), 6-3.