Simona Halep, calificare dificilă în sferturile turneului de la Praga (WTA)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, principala favorită, s-a calificat cu dificultate în sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, joi, după ce a învins-o pe cehoaica Barbora Krejcikova, cu 3-6, 7-5, 6-2.

Halep (28 ani), numărul doi mondial, a obţinut victoria după două ore şi 5 minute în faţa unei adversare modeste, Krejcikova (24 ani) fiind pe locul 118 în ierarhia WTA.

Halep a început cu break şi a condus cu 2-1, dar şi-a făcut o singură dată serviciul în primul set, în care a fost departe de valoare, cedând cu 3-6.

Românca a jucat mai bine în setul secund, a avut 3-1 şi 5-2, dar a a început să greşească mult şi Krejcikova a egalat, 5-5, însă Halep găsit resurse să încheie cu 7-5, fructificând a şasea minge de set.

Halep, care a primit îngrijiri medicale înaintea setului decisiv, a început rău, fiind condusă cu 2-0, dar după ce a salvat o minge de 0-3 a jucat din ce în ce mai bine şi a reuşit şase ghemuri consecutive (6-2), câştigând partida.

Simona Halep a comis nu mai puţin de 10 duble greşeli în acest meci, faţă de 3 ale adversarei. La capitolul winners, românca a avut 21, iar cehoaica 30. Krejcikova a făcut, însă, mai multe erori neforţate (26 Simona, 34 Barbora).

Cele două jucătoare s-au mai înfruntat în 2016, la Bucureşti, în primul tur, când Halep s-a impus tot în trei seturi, cu 3-6, 6-1, 6-1.

Halep şi-a asigurat un cec de 5.000 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta în premieră pe poloneza Magdalena Frech (22 ani, 174 WTA), venită din postura de ”lucky loser”, care a dispus joi de olandeza Arantxa Rus cu 6-3, 2-6, 6-4.

Tot joi, în optimi, Irina Begu va întâlni şi ea o ”lucky loser”, elveţianca Leonie Kung.