Sărituri în apă: Amelie Forster, clasată pe locul 5 în proba de platformă, la Europenele de juniori de la Otopeni

Sportiva română Amelie Enya Forster s-a clasat pe locul 5 în finala probei de platformă (B), sâmbătă, la Campionatele Europene de sărituri în apă pentru juniori de la Otopeni.

Forster a totalizat 269,65 puncte, după ce în calificări ocupase locul 8, cu 245,50 puncte.

Medalia de aur a fost câştigată de britanica Maisie Bond, cu 334,95 puncte, argintul a revenit sportivei germane Cora Luise Schielbold, cu 309,80 puncte, iar bronzul a fost cucerit de altă reprezentantă a Germaniei, Sina van der Laan, cu 303,25 puncte. Italianca Giorgia De Sanctis s-a clasat pe patru, cu 300,65 puncte.

Maria-Iasmina Ciuciudău a ocupat ultimul loc (16) în calificări, cu 157,60 puncte.

Cel mai bun rezultat de până acum al României a fost locul patru ocupat în concursul pe echipe (Jump Event), din prima zi a competiţiei.

România participă cu şapte sportivi la competiţie, cinci fete şi doi băieţi, în total fiind prezenţi peste 250 de sportivi din 22 de ţări. Juniorii sunt împărţiţi în două categorii: categoria A – juniori 16, 17 şi 18 ani şi categoria B – juniori 14 şi 15 ani.