România a ratat calificarea în finala Campionatului Mondial de handbal feminin

romania -norvegia

România a pierdut semifinala cu Norvegia, cu 35-33, după prelungiri. La pauză în meciul din semifinala campionatului Mondial de handbal feminin, scorul a fost 17-14 în favoarea nordicelor. România a deschis scorul prin Eliza Buceschi. Cele două formaţii au mers cap la cap până în minutul 6 când, Norvegia a preluat conducerea, având la un moment dat şi două goluri avantaj. Tricolorele au egalat, 4-4.

În minutul 10, la scorul de 5-5, Aurelia Brădeanu a fost eliminată. Nordicele au primit o aruncare de la 7 metri, care a fost apărată de Paula Ungureanu.

Până în minutul 19, diferenţele de scor, între cele două echipe au fost de un gol, cu nordicele mai mult în avantaj. Norvegia se desprinde din acst minut, conducând în minutul 22 cu 14-11.

Minutul 25 le-a aflat pe scandinave în avantaj, 16-13.

În minutul 27, Norvegia a avut avantaj de 4 goluri, 17-13.

România, în inferioritate după eliminarea lui Buceschi, a mai înscris un gol prin Oana Manea. Repriza s-a încheiat cu scorul de 17-14 în favoarea norvegienelor. Paula Ungureanu a apărat o aruncare de la 7 metri la ultima fază a reprizei.

România a început bine repriza secundă cu un gol al Cristinei Neagu. Tricolorele au început cursa de recuperare. În minutul 44 Eliza Buceschi înscrie de la 7 metri şi restabileşte egalitatea, 20-20. În acelaşi minut, fetele noastre trec în avantaj, 21-20, prin golul reuşit de Valentina Ardean Elisei.

În minutul 49, România a condus pentru prima dată la două goluri, 23-21. În minutul 51, pe tabelă este consemnată egalitatea, 23-23. Cristina Neagu a fost eliminată două minute.

Norvegia se menţine la conducere, după o aruncare de la 9 metri din minutul 56, 27-26.

Scorul este egal, 27-27, din minutul 57. Pentru România, în inferioritate numerică, a marcat Melinda Geiger. Până la final nu se mai înscrie. Tricolorele au avut şansa să câştige, dar aruncarea Valentinei Ardean Elisei a fost apărată şi se intră în prelungiri.

Prima repriză din prelungiri s-a încheiat în avantajul scandinavelor, 31-29. La finalul reprizei secunde a prelungirilor, tabela a consemnat victoria selecţionatei Norvegiei, 35-33, iar nordicele s-au calificat în finală. În ultimul act, Norvegia va întâlni Olanda, care a învins Polonia cu 30-25.