România mai are un pas până să câștige Cupa Europeană a Naţiunilor la rugby

Stejarii

Naţionala de rugby a României a învins sâmbătă echipa similară a Belgiei cu 29-10, la pauză 14-0, pe stadionul ”Mihai Naca” din Constanţa. Stejarii au obținut o victorie cu punct bonus în Cupa Europeană a Naţiunilor.

În echipa României au jucat și șase componenți ai campioanei RCM Timișoara: Cătălin Fercu, Mădălin Lemnaru, Valentin Calafeteanu, Eugen Căpăţână, Valentin Popîrlan și Stelian Burcea- căpitanul echipei României.

Tricolorii au controlat fără probleme partida de la Constanța, în fața unui adversar care nu a bătut pe nimeni în această competiție. România a punctat prin Lucaci, Burcea, Calafeteanu și Vlaicu, reușind primul eseu al jocului încă din minutul 3. Ultimul minut a adus şi eseul al patrulea al echipei României, semnat de Burcea, care a însemnat punctul bonus.

Stejarii au reușit în actuala ediţie a CEN să învingă Portugalia cu 24-0, Rusia cu 34-3 şi Spania cu 32-6.

Ultimul meci, în urma căruia se va cunoaște câștigătoarea competiției va avea loc pe Pe 15 martie, la Tbilisi, între Georgia şi România.

Sursa foto: digisport.ro