România a învins Italia în etapa finală a Campionatului European de rugby în 7

Romania a invins Italia la rugby in 7Echipa României a învins Italia cu 21-14 (7-7), sâmbătă, 21 septembrie, într-un meci din etapa finală a Campionatului European de Rugby în 7, care este găzduită de Stadionul Naţional ”Arcul de Triumf” din Bucureşti.
Italia a reuşit un eseu în chiar primul minut, prin Fabrizio Seppe, transformat de Giorgi Jimsheladze, după care România a irosit o şansă imensă de a restabili egalitatea prin Stephen Hihetah, scăpat spre buturile adverse, însă jucătorul nostru a comis o greşeală imensă în terenul de ţintă advers, unde s-a împiedicat şi a comis un înainte. Hihetah s-a revanşat două minute mai târziu, când a reuşit eseul, transformat de Florin Vlaicu, şi scorul era egal la pauză, 7-7.
În repriza secundă, România a preluat conducerea după eseul lui Florin Surugiu, transformat de Vlaicu, dar o nouă greşeală a ”stejarilor” a făcut ca Italia să egaleze, eseu Giulio Rubini, transformat de Jimsheladze, 14-14.
Valentin Ivan a avut o acţiune foarte bună, la capătul căreia România a primit eseu de penalitate, transformat de Vlaicu, iar România a obţinut prima sa victorie, una splendidă, cu scorul de 21-14.
România a pierdut primele trei meciuri, 10-14 cu Ţara Galilor, 14-19 cu Georgia şi 7-14 cu Anglia, urmând să mai joace duminică împotriva Portugaliei (10,44).