România, calificată la turneul de elită al Campionatului European de fotbal Under-17

Selecţionata României s-a calificat la turneul de elită al Campionatului European de fotbal Under-17 din 2024, după ce a învins Estonia cu scorul de 3-0 (2-0), marţi, la Buftea, în ultimul său meci din Grupa a 6-a a preliminariilor.

Vlad Oargă (23), Mihai Toma (40) şi David Popa (90+9 – penalty), după un fault asupra lui John Dumitra, au marcat golurile tricolorilor mici. România a avut şi o bară, prin Iustin Doicaru (6), notează Agerpres.

Selecţionerul Nicolae Roşca a aliniat echipa Bogdan Ungureanu – Narcis-Cosmin Ilaş, Andrei Racu, John Dumitra, Alin Techereş – Matyas Laszlo – Diego Burlacu (Dan Nechifor, 90+3), Alexandru Stoian (Robert Petculescu, 61), Iustin Doicaru (David Popa, 46), Mihai Toma (căpitan; Troy Tomşa, 90+6) – Vlad Oargă (Raul Stanciu, 46).

România a ocupat locul secund în grupă, după 0-0 cu Norvegia, 1-1 cu Franţa şi 3-0 cu Estonia.

În celălalt meci de marţi, Franţa a încheiat nedecis cu Norvegia (0-0), la Tunari.

Franţa a câştigat grupa, cu 5 puncte (5-1 golaveraj), urmată de România, 5 puncte (4-1 golaveraj), Norvegia, 3 puncte, şi Estonia, 1 punct.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în turul de elită, alături de cele mai bune cinci echipe de pe locul trei cu cele mai bune rezultate înregistrate în faţa primelor două clasate. Turneul final va fi găzduit de Cipru în perioada 20 mai-5 iunie 2024, notează Agerpres.