România a pierdut la limită testul cu selecţionata Columbiei. Tricolorii au avut un final fulminant

Naţionala de fotbal a României a disputat cel mai tare amical din programul de pregătire pentru turneul final EURO 2024. Adversară i-a fost puternica selecţionată a Columbiei, cea mai în formă echipă sud-americană a momentului.

Debutul meciului desfăşurat pe stadionul Civitas Metropolitano din Madrid a aparţinut clar columbienilor, care au forţat încă din start şi au deschis scorul în minutul 5, prin Cordoba, care a marcat cu capul de lângă un Burcă mult prea relaxat. Tricolorii au avut câteva incursiuni pe contraatac, dar acţiunile ofensive care i-au avut în prim-plan pe Mihăilă, Alibec sau Moruţan n-au pus în reală dificultate defensiva Columbiei. De marcat au marcat tot sud-americanii: în minutul 35, Arias l-a învins pe goalkeeperul Moldovan cu un şut din interiorul careului, după un atac columbian care a pus pe picior greşit apărarea tricoloră.

Condusă cu 2-0 la pauză, Naţionala lui Edi Iordănescu a ieşit mai mult la joc în debutul părţii a doua. Mai periculoşi au rămas însă columbienii. În minutul 52, Luis Diaz, starul sud-americanilor, a şutat frumos la colțul lung, dar Horațiu Moldovan a avut o intervenţie spectaculoasă. Trei minute mai târziu, Alibec a avut şi el şansa golului din careul mic, dar n-a fost inspirat la finalizare. Calumbia a marcat golul trei în minutul 79 prin Asprilla – iar Ianis Hagi, intrat în repriza a doua, a recuperat în apropierea careului advers şi a înscris primul gol al României în minutul 84.

Reuşita i-a trezit parcă pe tricolori, care s-au aruncat în ofensivă şi au ratat câteva ocazii mari la poarta columbiană, prin Hagi şi Man. În ultimul minut al întâlnirii, Florin Tănase a marcat şi al doilea gol al Naţionalei noastre. Columbia-România, scor final 3-2 – şi tricolorii încheie onorabil cel mai greu test dinainte de EURO.

COLUMBIA: C. Vargas – D. Munoz, Cuesta, Lucumi, Mojica – Lerma, Rios – J. Arias, J. Rodriguez (cpt.), L. Diaz – J. Cordoba
Rezerve: D. Ospina, A. Montero – S. Arias, Castano, Cassierra, Carrascal, Cabal, C. Gomez, Mosquera, Borre, Quintero, Asprilla, Fuentes, Portilla, G. Puerta
Selecționer: Nestor Lorenzo
ROMÂNIA: H. Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Moruțan, Alibec, Mihăilă
Rezerve: Niță, Aioani – Manea, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, I. Hagi, Drăguș, Man, Racovițan, Sorescu, Olaru, Fl. Coman, Șut, Fl. Tănase
Selecționer: Edi Iordănescu