România a debutat cu stângul la Europeanul de fotbal U21. Înfrângere la scor de neprezentare în faţa Spaniei

Naţionala de fotbal U 21 a României a pierdut primul meci disputat la Europeanul de fotbal pentru tineret. Pe stadionul Steaua din capitală, tricolorii au fost învinşi cu 3-0 (0-0) de selecţionata similară a Spaniei. Ibericii au deschis scorul în minutul 55, după un atac purtat pe flancul drept. Gomez a centrat a centrat în fața porții, iar Baena a trimis în poartă din zece metri.
După alte 7 minute, Spania a majorat diferenţa prin Miranda, care a finalizat din alunecare după pasa lui Gomez. Scorul final, 3-0, a fost stabilit în prelungirile partidei de Gomez din lovitură liberă: mingea deviată de zidul tricolorilor l-a lăsat fără replică pe goalkeeperul Popa.
Pe ansamblu, o victorie absolut meritată a ibericilor, care au fost superiori din toate punctele de vedere.

În celălalt meci disputat în grupa României, Ucraina s-a impus în fața Croației cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de Kashchuk și Sikan.

Următorul meci al tricolorilor va fi contra Ucrainei sâmbătă, 24 iunie, de la ora 19.00.

Echipele de start:
România U21: Popa – Pantea, Racovițan, Dican, Borza – Ișfan, Albu, Pitu – Munteanu, Bîrligea, Popescu. Rezerve: Târnovanu, Gorcea, Țicu, Lixandru, Petrila, Miculescu, Markovic, Cîmpanu, Mazilu, Dumitrescu, Pop. Selectioner Emil Săndoi

Spania U21: Tenas – Martinez, Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco, Alex Baena – Rodri, Sancet, Sergio Gomez – Abel Ruiz. Rezerve: Agirrezabala, Leo Roman, Gomez, Guillamon, Riquelma, Barrenetxea, Gila, Veiga, Oroz, Sanchez. Camello, Bernabe. Selecționer: Santi Denia