Reșițeanul Ovidiu Berceanu, eliminat de la Mondialele de box. Juratoni și Nistor sunt în optimi

ovidiu-berceanu Pugiliştii români Bogdan Juratoni (cat. 75 kg) şi Mihai Nistor (cat. +91 kg) s-au calificat, sâmbătă, 19 octombrie,  în optimile de finală ale Campionatele Mondiale de box amator de la Almatîi (Kazahstan).
Juratoni s-a impus clar, la puncte (decizie în unanimitate, 3-0), în faţa chinezului Wen Yinhang, în turul al doilea la categoria 75 kg, şi va boxa în optimi cu polonezul Michal Kowalczyk, pe 21 octombrie.
În limitele categoriei +91 kg, Mihai Nistor a câştigat la puncte (decizie 2-1) în faţa sârbului Milutin Stankovic, iar în optimi, pe 22 octombrie, se va lupta cu germanul Erik Pfeifer.
În turul II la categoria 49 kg, campionul național Ovidiu Berceanu (CSM Reșița) a fost învins de chinezul Lv Bin, la puncte (decizie 3-0).
Tot sâmbătă, Răzvan Andreiana a pierdut în turul al doilea la categoria 56 kg în faţa kazahului Kairat Ieraliev, iar Cătălin Gheorghe a fost învins marţi, în primul tur la categoria 60 kg. Sursa: Agerpres