Ascultă Radio România Reșița Live

Reşiţa a fost din nou capitala luptelor româneşti! Cei mai buni seniori ai României s-au înfruntat la Polivalentă

Cei mai valoroşi luptători seniori ai României s-au întrecut în weekend la Reşiţa, în cadrul Campionatelor Naţionale de lupte libere, greco-romane şi feminine. Municipiul de pe Bârzava a fost din nou capitala luptelor româneşti, iar Reşiţa a fost încă o dată gazdă bună pentru cea mai importantă competiţie din calendarul intern al luptătorilor. Dincolo de medalii, competiţia a avut şi o altă miză. Antrenorul emerit Adrian Dacica:

Reşiţa a fost din nou capitala luptelor româneşti! Cei mai buni seniori ai României s-au înfruntat la Polivalentă

Articol editat de Vali Hora, 27 noiembrie 2023, 16:14

“Din nou Federația Română de Lupte ne-a dat spre organizare cea mai importantă competiție internă – şi a fost o competiţie foarte reușită. Participanți la această competiție au fost inclusiv componenții loturilor naționale, practic cei mai buni luptători ai României. După această competiție se trage linie, iar antrenorii loturilor naționale îi vor selecta pe cei mai buni sportivi care anul viitor vor merge la turneele de calificare pentru Jocurile Olimpice. Nivelul competiţiei a fost unul foarte ridicat, în tribune s-au aflat mulți iubitori ai acestui sport, iar reprezentanţii Reşiţei au avut evoluții foarte bune”, a declarat Adrian Dacica, membru al Biroului Federal FRL şi viceprimarul municipiului de pe Bârzava.

Şcoala reşiţeană de lupte şi-a adjudecat mai multe medalii naţionale. Deşi a înfruntat sportive mai mari ca vârstă, Tania Adam a devenit vicecampioană a ţării la 65 kg – iar Andrei Bărbulescu a reuşit aceeaşi performanţă la băieţi, în limitele categoriei 57 kg. Pe treapta a treia a podiumului au urcat Filip Marin, la 61 kg, şi Adam Babaioana în competiţia greilor, la 125 kg.  Aproape de podium s-au clasat Sebastian Uţă, Cristian Orbu, Mocsen Lak şi Vlad Caraş. Pe cluburi, CSM Reşiţa s-a situat pe poziţia a treia.

În cadrul evenimentului sportiv au fost acordate şi câteva distincţii unor ambasadori de top ai luptelor româneşti. Andrei Franţ a fost recompensat cu titlul de antrenor emerit, Filip Marin a devenit maestru al sportului, iar Diana Franţ, fosta mare campioană a Reşiţei şi a României, a primit din partea Federaţiei o distincție specială pentru întreaga carieră sportivă.

Sportivii de top ai Reşiţei sunt pregătiţi de antrenorii Adrian Dacica, Florin Dinţă, Andrei Franţ şi Mihai Turculeanu.

foto: facebook Federatia Romana de Lupte

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Sport marți, 16 iunie 2026, 16:42

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!

Bărbuţ evoluează pe postul de extremă dreapta sau atacant lateral, iar atuurile sale sunt viteza, tehnica şi experienţa acumulată la echipe...

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!