Record în handbalul feminin: Cristina Neagu este prima jucătoare cu 250 de goluri la EURO
Handbalista Cristina Neagu a stabilit un nou record: ea este prima jucătoare care ajunge la 250 de goluri marcate în istoria Campionatului European. Neagu a marcat golul său cu numărul 250 în meciul cu Norvegia, disputat luni seara, în Grupa D a competiţiei europene de anul acesta. Interul stânga al naţionalei României a început Europeanul din Danemarca având un total de 237 de goluri, iar acum contabilizează 253, potrivit Agerpres.
![Record în handbalul feminin: Cristina Neagu este prima jucătoare cu 250 de goluri la EURO Record în handbalul feminin: Cristina Neagu este prima jucătoare cu 250 de goluri la EURO](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2020/12/Neagu.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Vali Hora, 8 decembrie 2020, 15:40
La EURO 2018, Neagu devenise golghetera all-time a Campionatului European, doborând recordul care aparţinea unguroaicei Agnes Farkas, de 205 goluri (între 1994 şi 2002).
Neagu a fost desemnată cea mai bună handbalistă a lumii de către IHF în 2010, 2015, 2016 şi 2018. Vedeta Naţionalei României nu se află însă în cea mai bună formă la EURO 2020, după ce a fost infectată cu COVID-19 luna trecută.
Cristina Neagu are totuşi cea mai rapidă aruncare din turneu, cu o viteză de 129 km/h, este a doua în topul paselor, cu 615, după coechipiera sa Cristina Laslo (624), şi are cele mai multe assist-uri din turneu. Ea este şi golghetera naţionalei României în Danemarca, chiar dacă procentajul reuşitelor ei este de numai 35%. Cristina Neagu a marcat până acum 16 goluri din 46 de aruncări.