Poli Timişoara a învins, în deplasare, campioana HCM Constanţa

Poli Timisoara

Poli Timişoara a dispus joi seară, 16 octombrie, de campioana HCM Constanţa, în deplasare, în etapa a 9-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Elevii lui Constantin Ştefan au câştigat cu 28-24, după ce la pauză au fost conduşi la o diferenţă de patru goluri, 13-9. Principalii marcatori ai timişorenilor au fost georgianul Irakli Chikovani cu 8 goluri şi fostul component al echipei CS Caraş-Severin, Demis Grigoraş cu 7 reuşite. Campioana HCM este la a doua înfrângere în actuala ediţie de campionat. În repriza a doua a meciului de joi seara, echipa de la malul mării a marcat 11 goluri şi a încasat 19.

După această victorie, Poli Timişoara urcă două poziţii în clasament şi se află acum pe locul 7 cu 12 puncte.

Pe primul loc se menţine HCM Minaur Baia Mare, cu 18 puncte, urmată de HCM Constanţa cu 16 puncte.

sursa foto: pressalert.ro