Poli Timişoara a cedat în faţa campioanei HCM Constanţa, în polivalenta reşiţeană

Poli Timisoara-HCM Constanta (9)

Poli Timișoara a pierdut în fața campioanei HCM Constanța joi seara, 12 martie, cu 30-28, în etapa a 22-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Partida s-a jucat în Sala Polivalentă din Reşiţa din cauză că în Sala „Constantin Jude” din Timişoara se desfăşoară Internaţionalele de badminton ale României. HCM a păstrat o diferenţă de două goluri pe parcursul meciului, timişorenii reuşind doar să egaleze de câteva ori. Şi la pauză constănţenii au intrat la vestiare cu acelaşi avantaj, 15-13. După primul sfert de oră, Gheorghe Irimescu, respectiv Albert Cristescu au primit cartonaşe roşii şi au fost eliminaţi. În ultimul minut de joc, Răzvan Enescu de la HCM Constanţa, s-a accidentat la piciorul stâng şi a părăsit terenul pe targă. Principalii marcatori au fost Chikovani cu 10 goluri la timişoreni şi Humet cu 9 reușite la dobrogeni.

Poli Timişoara: Daskaloski, T. Stănescu – Chikovani (10 goluri), Grigoraș (6), Halcă (4), Timofte (3), Irimescu (2), Fenici (2), Santeiu (1), Ciubotariu, Leordean, Ștefan, Ursu, Szentpeteri, Kaftin, Vîlceanu.
Antrenor: Pero Milosevic.
HCM Constanţa: Rudi Stănescu, Popescu – Humet (9), Toma (8), Rackevic (5), Enescu (3), Cutura (2), Cristescu (1), Vujadinovic (1), Buricea (1), Tucanu, Adzic, Baican, Gal, Șimicu, Subțirică.
Antrenor: Zvonko Shundovski.