Pandurii Târgu Jiu – în premieră în play-off-ul Europa League

pandurii-hapoelPandurii Tg Jiu a reuşit o calificare spectaculoasă în faza play-off a competiţiei de fotbal Europa League, după ce a învins formaţia israeliană Hapoel Tel Aviv cu scorul de 2-1 (1-1), joi seara, pe stadionul ”Bloomfield”, în manşa a doua a turului III preliminar.
Gorjenii, cu un meci destul de modest în prima manşă (1-1 la Cluj-Napoca), au făcut un meci de senzaţie la Tel Aviv, câştigând prin golurile marcate de Eric de Oliveira (34) şi Alexandru Ciucur (50), respectiv Omer Damari (21 – penalty). Ciucur, introdus inspirat de antrenorul Pustai după pauză, a avut şi o bară (81).
Vicecampioana României a început excelent meciul şi a ratat mai multe ocazii în primul sfert de oră al întâlnirii, omul serii fiind fără îndoială portarul israelian Amos. Acesta s-a remarcat la mingile trimise de Matulevicius (2), Nistor (3), Nicoară (10), dar mai ales la şansele lui Nicoară (6) şi Momcilovic (12).
Buleică l-a solicitat şi el pe Amos (20), dar gazdele au fost cele care au deschis scorul, în min. 21, prin Damari, dintr-un penalty acordat după un fault în careu comis de Momcilovic asupra lui Dgani: 1-0.
Brazilianul Lucas Sasha l-a testat şi el pe Mingote (30), după care Pandurii a reuşit să restabilească egalitatea, prin Eric de Oliveira (34), cu un şut fără preluare din marginea careului: 1-1. Până la pauză, Nicoară a mai avut o oportunitate, dar Amos a fost la post (40).
În debutul reprizei secunde, echipa antrenată de Cristi Pustai a preluat conducerea, graţie golului marcat de Alexandru Ciucur, care a trimis în plasă mingea respinsă de Amos la şutul lui Matulevicius (50): 1-2. Gazdele s-au aruncat în atac la acest scor şi au avut situaţii bune de gol prin Schechter (58), Vermouth (62) şi Gerzicich (74), însă Vermouth a irosit cea mai mare şansă a israelienilor (76), şut peste poartă din careu.
Pandurii nu s-a lăsat mai prejos şi Brata l-a întrebuinţat pe Amos (70), după care un fundaş a respins de pe linia porţii mingea trimisă de Matulevicius (79), iar Ciucur a ţintit bara transversală (81). Hapoel a mai avut câte ocazii bune de gol, însă Mingote a fost de neînvins în faţa lui Gordana (83) şi Schechter (87).
La debutul în cupele europene, Pandurii a realizat o performanţă deosebită, eliminând o formaţie importantă, chiar pe terenul acesteia, după ce Hapoel a condus. Calificarea este cu atât mai meritorie, cu cât echipa din Tg. Jiu a fost lipsită de trei fotbalişti importanţi la Tel Aviv, fundaşul brazilian Erico, mijlocaşul olandez Nicandro Breeveld şi atacantul Valentin Lemnaru.

Hapoel Tel Aviv – Pandurii Tg. Jiu 1-2 (1-1)
Au marcat: Omer Damari (21 – penalty), respectiv Eric de Oliveira (34), Alexandru Ciucur (50).
Tel Aviv, stadion ”Bloomfield”
Europa League – turul III preliminar (manşa a II-a)
în manşa I: 1-1

Au evoluat echipele:
Hapoel: 13. Daniel Amos – 12. Orel Dgani, 33. Branko Ilic, 4. Jürgen Colin, 23. Harosh Shimon – 21. Ramzi Safuri (7. Roei Gordana, 46), 28. Bryan Gerzicich, 10. Lucas Sasha (18. Shay Abutbul, 70), 8. Israel Zaguri (14. Gil Vermouth, 57) – 16. Omer Damari, 9. Etey Shechter (căpitan). Antrenor: Ran Ben Simon. Rezerve neutilizate: 1. Boris Kleyman – 20. Ygal Antebi, 44. Zeev Haimovich, 15. Salim Toama.
Pandurii: 80. Pedro Mingote – 18. Bogdan Unguruşan, 6. Iulian Mamele, 5. Paraskevas Christou (căpitan), 4. Marko Momcilovic – 7. Alin Buleică (90. Alexandru Ciucur, 46), 6. Dan Nistor, 19. Paul Anton, 26. Viorel Nicoară (17. Ciprian Brata, 65; 23. Ionuţ Rada II, 86) – 99. Deivydas Matulevicius, 24. Eric de Oliveira. Antrenor: Cristi Pustai. Rezerve neutilizate: 33. Răzvan Stanca – 25. Marian Pleaşcă, 8. Călin Cristea.
Arbitru: Paolo Valeri; arbitri asistenţi: Alessandro Giallatini, Fabio Galloni; arbitru de rezervă: Marco Guida (toţi din Italia)
Delegat UEFA: Milovan Djukanovic (Muntenegru), observator UEFA pentru arbitri: Georgios Bikas (Grecia)
Cartonaşe galbene: Dgani (48), Nicoară (62), Mamele (73), Brata (76), Ciucur (89). Sursa: Agerpres