Novak Djokovic, lider detașat ATP

71

Tenismanul sârb Novak Djokovic conduce detaşat în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis (ATP), dat publicităţii luni, după ce a cucerit titlul la Australian Open. Arădeanul Marius Copil a urcat pe 56, cel mai bun loc din cariera sa.

Spaniolul Rafael Nadal se menţine pe locul secund, la 2.600 de puncte de lider, în timp ce elveţianul Roger Federer, care cucerise titlul la Melbourne în 2018, a coborât trei poziţii şi se află pe 6. Germanul Alexander Zverev ocupă acum locul al treilea.

Francezul Lucas Pouille, semifinalist la Melbourne, a reuşit un salt de 14 locuri şi se află pe 17. Tânărul grec Stefanos Tsitsipas (20 ani), care l-a învins pe Federer, dar care a fost eliminat de Nadal, ocupă locul 12 în ierarhia mondială, cea mai bună clasare a sa.

Copil a urcat patru locuri faţă de acum două săptămâni, după ce a ajuns în turul secund la Melbourne.

La dublu, Horia Tecău a coborât trei locuri şi e pe 29, în urma eliminării sale premature de la Australian Open (din primul tur).