Norvegia e noua campioană mondială la handbal feminin! Revenire spectaculoasă a nordicelor în faţa Franţei

Norvegia este noua campioană a lumii la handbal feminin! Nordicele şi-au adjudecat aurul mondial după o revenire fabuloasă în faţa naţionalei Franţei. Selecţionata din Hexagon a condus cu 16-12 la pauză, dar repriza secundă a adus în teren o echipă norvegiană excepţională, care s-a apărat perfect şi a înscris gol după gol. În partea a doua, formaţia scandinavă a marcat 17 goluri şi a încasat doar 6, notează Agerpres.

”Les Bleues” au avut şi şase goluri avans în prima parte (14-8, 15-9, 16-10), dar s-au dezintegrat după pauză. Norvegia, fostă adversară a României în prima fază a grupelor (33-22 pentru nordice) a marcat primele patru goluri după pauză şi a reuşit egalarea, 16-16. Scandinavele au condus prima oară cu 19-18, iar apoi avantajul lor pe tabelă a crescut constant, ajungând până la opt goluri, 29-21.

Franţa nu a reuşit astfel să îşi ia revanşa după ce a pierdut finala EURO 2020 chiar în faţa scandinavelor. Norvegia nu mai câştigase titlul mondial din 2015, acesta fiind al patrulea din palmaresul nordicelor (1999, 2011, 2015, 2021). Franţa rămâne cu titlurile mondiale din 2003 şi 2017.

Pentru Norvegia au marcat Henny Reistad 6 goluri, Nora Mork 5, Stine Bredal Oftedal 5, Kari Brattset Dale 5, Malin Aune (CSM Bucureşti) 3, Veronica Kristiansen 2, Sanna Solberg-Isaksen 2, Marit Jacobsen 1.

Portarul Silje Solberg a avut o evoluţie remarcabilă, cu 12 mingi apărate din 24 de şuturi.

Golurile echipei Franţei au fost înscrise de Allison Pineau 4, Pauletta Foppa 3, Coralie Lassource 2, Grace Zaadi Deuna 2, Oceane Sercien Ugolin 2, Laura Flippes 2, Lucie Granier 2, Estelle Nze Minko 2, Alicia Toublanc 1, Meline Nocandy 1, Tamara Horacek 1.

Danemarca a obţinut medaliile de bronz, după 35-28 cu Spania, în finala mică a competiţiei.

sursa foto: Agerpres