Ascultă Radio România Reșița Live

Nera Bogodinț a promovat în Liga a III-a! Cărășenii, de două ori victorioși în fața campioanei Gorjului

Campioana Caraș-Severinului la fotbal, Nera Bogodinț, a obținut mult-dorita promovare în Liga a III-a, după o dublă victorie în barajul cu gorjenii de la CSC Negomir. Învingătoare în deplasare cu 2-1, formația cărășeană s-a impus și în returul de la Reșița. Meciul din Valea Domanului s-a încheiat cu scorul de 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Abel Ursu.

Nera Bogodinț a promovat în Liga a III-a! Cărășenii, de două ori victorioși în fața campioanei Gorjului

Articol editat de Vali Hora, 28 iunie 2026, 09:32

Pe stadionul Mircea Chivu, ambele echipe au avut un inamic comun: soarele torid, care a tăiat destul de repede elanul protagoniștilor din teren. Nera Bogodinț a fost totuși echipa mai ofensivă; oaspeții au încercat să se apere atent și să mizeze mai mult pe cartea contraatacului.

După o primă repriză fără goluri, Nera a dat lovitura în minutul 48. Abel Ursu a recuperat în careul advers o minge care părea pierdută și a perforat poarta gorjeană din câțiva metri.

Campioana Caraș-Severinului a fost și în continuare mai prezentă în jumătatea adversă, dar tabela nu s-a mai modificat. La finele unui joc de un nivel tehnic și spectacular destul de modest, Nera Bogodinț s-a impus cu 1-0 și a câștigat dubla de baraj cu scorul de 3-1.

O promovare meritată, a spus la final antrenorul Cristian Todea, care și-a felicitat elevii pentru ambiție și dăruire.

“A fost foarte greu – și poate de aceea este și așa frumos. Toate meciurile le-am jucat la victorie. Știam că este singura noastră șansă, întrucât eram pe locul doi când am ajuns aici în decembrie.

Știam că doar dacă vom câștiga toate partidele vom putea să jucăm ultimul meci din sezon. Acesta a fost obiectivul nostru, să jucăm acest ultim meci, pe care să-l câștigăm. Mă bucur foarte mult pentru acest succes și vreau să-l dedic în primul rând băieților, care au fost și în majoritatea timpului foarte receptivi.

Cristian Todea: „Am avut toate condiţiile pentru a face un sezon bun”

 

 Vreau să dedic victoria finanțatorului Flavius Breșneni, care a fost tot timpul aproape de noi, chiar dacă este în Statele Unite. Tot timpul ne-a susținut și am avut o colaborare bună. Vreau să dedic de asemenea acest succes Andreei Ignat și lui Cristian Șodâncă, care ne-au oferit toate condițiile pentru acest nivel. Am putut astfel să desfășurăm o activitate onorabilă, chiar bună pentru nivelul Ligii a IV-a. Nu în ultimul rând, vreau să dedic victoria soției mele și familiei mele, care m-au susținut în tot acest timp.

 Vreau să ne bucurăm de momentul acesta,  iar după aceea să vedem, să punem la cale o strategie, să ne gândim mai departe. E clar că e nevoie să facem lucrurile mai bine la nivelul Ligii a III-a. E un pas important și este foarte importantă perioada de transferuri. Se decid multe acolo. Inspirația pe care o avem la transferuri, plus continuitatea pe care vreau să o am cu majoritatea, sau chiar cu toți băieții care vor fi disponibili și vor să mai continue la noi. Pentru că meritul cel mai mare pentru tot ceea ce s-a realizat este al lor.”

„A fost un sezon foarte greu. Vreau să-mi felicit în primul rând colegii pentru parcursul foarte bun din acest an. Am tratat fiecare meci în campionat ca pe o finală și de aceea am și reușit să câștigăm campionatul.

La baraj a fost o dublă cu echipă bună, experimentată, cu jucători care au eșaloanele superioare. Noi am fost mai pragmatici, chiar dacă n-am făcut un joc foarte frumos. Dar am jucat mai mult la rezultat și am reușit să obținem promovarea. Mergem acum să ne bucurăm. După aceea, staff-ul tehnic și conducerea vor căuta întăriri pentru nouă sezon.

Va trebui să facem și o pregătire bună de vară, pentru că va fi un nivel mai ridicat și trebuie să fim pregătiți. Le mulțumesc tuturor suporterilor că au fost alături de noi. Nu doar astăzi, pe parcursul întregului sezon, atât acasă și în deplasare. Îi așteptăm și din toamnă la Liga a III-a”, a spus căpitanul Nerei, Andrea Săndescu.

Un sezon bun, încununat la final de o promovare meritată, a apreciat, la rândul său, directorul sportiv al Nerei, Cristian Şodâncă.

“Mulțumim că ați fost și în acest sezon alături de noi și ne-ați promovat pe partea de media. Așa a fost să fie, să reușim promovarea din a doua încercare, după ce sezonul trecut ne-am oprit la baraj. Felicităm băieții și staff-ul tehnic pentru cum au pregătit acest campionat și mai ales returul – pentru că noi, din etapa întâi, am jucat cu sabia deasupra capului. La orice egal sau la orice pas greșit, eram în afara obiectivului. Am știut că noi suntem principalii favoriții, că de noi depinde totul – și s-a adeverit acest lucru.

 Dubla aceasta cu CSC Negomir a fost una echilibrată. Pe mine, sincer, m-a surprins evoluția slabă a noastră. Dar în rest, adversarii nu ne-au surprins. Am văzut punctele lor forte și cele mai slabe, am știut ce trebuie să speculăm. Doar că nu ne-a ieșit așa cum voiam – sau cum îmi doream eu personal.

Liga a III-a, alte exigenţe

 

Acum o să luăm două săptămâni vacanță și după aceea o să ne facem planurile pentru sezonul următor de Liga III-a. O să încercăm să păstrăm lotul de jucători în limita posibilităților lor. Cei care pot să rămână, întrucât pentru unii va fi greu, având și serviciu. Probabil acum vom face mai multe antrenamente pe săptămână, deci se va schimba puțin ciclul săptămânal de antrenamente. Sigur, și costurile vor fi mai mari, dar din punct de vedere financiar nu este o problemă. Dacă nu aveam posibilitatea, nici nu ne înhămam la acest obiectiv.

 Rămâne să stabilim unde vom juca meciurile de acasă. Avem două variante care rămân în picioare. Oricum, vom rămâne aici, în zona Reșiței, pentru că majoritatea suntem de aici, și este mult mai ușor să ne pregătim aici. Deci, luăm în calcul Reșița sau Lupacul. Mulțumim celor care au fost alături de noi de la începutul campionatului, au fost oameni din Bogodinț, din Sasca, și chiar din alte sate, care au mers  în deplasări cu noi și în Liga IV-a. Au mers și la barajul de la Fărcășești, le mulțumim și îi așteptăm și în Liga III-a. Ne dorim să fie cât mai mulți – și un pic mai vioi.”

Formula de start a Nerei Bogodinț la returul barajului: Petruț, Avramovici, Ursu, Olariu, Ndoye, Săndescu, Gomboș, Chiratc, Odejobi, Tîrnă, Stoia. Rezerve: Ponoran, Nicolici, Domil, Dalea, Bud, Danciulescu, Domil, Toure, Banac.

Echipele care au obținut promovarea în Liga a III-a sunt: CSM Paşcani (Iași), ACS Transilvania Sport Academy (Bihor), AFCS Talna Oraşu Nou (Satu Mare), CS Academica Recea (Maramureș), CS Carpaţi Covasna (Covasna), CSM Corona Braşov (Brașov), Viitorul Sântimbru (Alba), AFC Nera Bogodinţ (Caraș-Severin), CSM Deva (Hunedoara), CS Drobeta Turnu Severin (Mehedinți), Astra Plosca (Teleorman), ACS Lupii Profa (Olt), Petrolul Hârtiești (Argeș), Viitorul Corbeanca (Ilfov), ACS Omega Sport Bucureşti (București), Petrolul Berca (Buzău) și ACS Portul Constanţa (Constanța).

Urmărește-ne și pe Google News

 

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
Sport luni, 22 iunie 2026, 23:29

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale

În minutul 5, la scorul de 0-0, starul argentinian a ratat un penalty. El s-a revanșat însă cu două goluri din acțiune, marcate în minutele 38...

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!