Naţionala feminină de handbal a României va juca în semifinalele Campionatului Mondial

Romania invinge Danemarca si se califica in semifinalale Mondialului 2015

Reprezentativa feminină de handbal a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins miercuri seara, 16 decembrie, cu 31-30, după prelungiri, selecţionata gazdelor.

Meciul se putea încheia după 60 de minute, dar la sfârşitul timpului regulamentar Cristina Neagu a ratat o aruncare de la 7 metri, scorul în acel moment fiind egal, 27-27. Finalul a fost dramatic, Ada Nechita marcând la ultima fază din prelungiri. Cea mai bună marcatoare a României au fost Cristina Neagu cu 15 goluri.

În semifinale, tricolorele vor întâlni Norvegia. Partida se va disputa vineri, 18 decembrie, de la ora 21:45.

sursa foto: dolce sport.ro