Mihai Stoichescu campion naţional la motocross

Stoichescu campion national la motocross

Pilotul lugojean Mihai Stoichescu de la Moto Extrem Lugoj a câştigat al optulea titlu naţional la motocross, clasa MX1 (profesionişti), după ce ultima etapă din campionatul naţional, programată la Valea lui Mihai, de lângă Oradea, pentru 17 octombrie, nu a mai avut loc. Stoichescu a terminat pe prima poziţie cu 200 de puncte şi cu un avans de 32 de puncte în faţa următorului clasat, Sebastian Strechioiu, de la Lido Câmpina. Tânărul Vlad Roşu, de numai 20 de ani, a terminat la doar două puncte de medalia de aur, la categoria amatori, unde s-a impus cu 177 de puncte Bogdan-Dorin Benga, de la Jitsu Zărneşti. La categoria veteran, italianul Giampiero Borghetti a adus Lugojului al doilea titlu de vicecampion la clasa veterani, cedând primul loc lui Peter Gagyi, de la CSM Bucureşti. (Ion Moldovan)