Medalie obținută de pugilistul reșițean Valentin Bucșă la Campionatul Național pentru cadeți

264

Tânărul pugilist, Valentin Bucșă, legitimat la Clubul Sportiv Municipal din Reșița este o altă speranță a sportului reșițean.

Zilele trecute a luat parte la Campionatul Național de box pentru cadeți, pugiliști cu vârsta de 13 și 14 ani, unde a obținut medalia de argint. Boxerul antrenat de Gheorghe Radu și Adrian Mărcuț a ocupat locul 2  la categoria 43 de kg.

Antrenorul Adrian Mărcuț a vorbit despre comportarea sportivilor reșițeni la aceste naționale:

”Darian Trulea a avut, oarecum, ghinion a trebuit să boxeze cu un pugilist de la Brașov, care a evoluat foarte bine încă din primul tur. Adversarul din Brașov a ieșit campion național. Am ajunsă, însă, în finală cu Valentin Bucșă, care a pierdut în actul decisiv. Am obținut medalia de argint”, a spus Adrian Mărcuț.

Pugilistul reșițean Sebastian Nițu va participa la Campionatul European de juniori ce va avea loc la Galați din data de 22 mai.

sursa foto: Radu Gheorghe