Lucien Hora şi-a asigurat al şaselea titlu de campion naţional la viteză în coastă

Lucien Hora

Piotul reșițean Lucien Hora şi-a asigurat titlul de campion naţional la viteză în coastă cu o etapă înainte de finalul campionatulul. Duminică, 21 septembrie, Hora a câştigat Trofeul Câmpulung Muscel după o manşă secundă întreruptă pentru schimbul de roţi, în urma unor reprize de ploaie şi alergată pe un traseu parţial ud. În clasamentul celei de-a 7-a etape, Lucien Hora a fost urmat de Paul Andronic şi Ovidiu Zaberca, acesta din urmă de la ACM Sport Reşiţa. Al treilea pilot al clubului reşiţean, Mircea Pădurean a încheiat cursa de la Câmpulung Muscel pe locul 8.

În clasamentul open, Lucien Hora ocupă primul loc cu 120 de puncte, urmat de Ovidiu Zaberca – 92 de puncte şi Paul Andronic – 76 puncte. Mircea Pădurean este pe locul 10 cu 15 puncte. Lucien Hora este la al şaselea titlu din carieră.

Clasamentul pe echipe este dominat de ACM Sport Reşiţa cu 353 de puncte. Urmează Autotehnica cu 286 şi Rally Dream Team cu 254 puncte.