Lucien Hora învingător la Alba Motor Challenge. Ovidiu Zaberca pe locul doi

Lucien Hora castiga la Straja

Piloţii de la clubul ACM Sport Reşiţa, Lucien Hora şi Ovidiu Zaberca s-au clasat pe primele două locuri în etapa a 6-a a Campionatului Naţional de viteză coastă, care s-a desfăşurat la Straja în judeţul Alba.

Lucien Hora, cu monopostul său Lola B99/50 a câştigat duminică, 31 august, Alba Motor Challenge, iar Ovidiu Zaberca, pe o mașină Mitsubishi Lancer Evo 8.5, a reuşit, pentru a doua oară consecutiv, să întoarcă rezultatul în manşa secundă şi să obţină, in extremis, victoria grupei H, după ce era doar al patrulea la finalul primei manşe.

Armando Battochi, pe un Ferrari 458, a încheiat concursul de duminică pe locul trei, după o manşă în care a acuzat condiţiile de drum, cu mult pietriş.

Al treilea pilot reşiţean, Mircea Pădurean, pe un Volkswagen Golf IV, s-a clasat al 10-lea în cadrul etapei desfăşurate la Straja.

Următoarea etapă a Campionatului Național de viteză în coastă va avea loc la Câmpulung Muscel, în zilele de 20 şi 21 septembrie.

Sursa foto: autorally.ro