Ascultă Radio România Reșița Live

La mulţi ani, Marius Tobă! Fostul mare sportiv reşiţean ar putea pune umărul la relansarea gimnasticii masculine din România

Stabilit de peste trei decenii în Germania, fostul mare gimnast Marius Tobă a venit pentru câteva zile acasă, în Reşiţa natală. Deşi a strălucit pentru ţara de adopţie în cea mai mare parte a carierei, campionul reşiţean nu e străin de ceea ce se întâmplă în gimnastica românească – iar experienţa sa ar putea fi valorificată şi la noi.

La mulţi ani, Marius Tobă! Fostul mare sportiv reşiţean ar putea pune umărul la relansarea gimnasticii masculine din România

Articol editat de Vali Hora, 9 ianuarie 2025, 15:34

Prezent în studioul Radio Reşiţa, Marius Tobă a dezvăluit că poartă discuţii în vederea unei colaborări cu Federaţia Română de Gimnastică. Fostul mare campion a explicat şi contextul în care a apărut această idee.

“Am venit cu fiul meu (Andreas, n.r,) în luna august, după Olimpiada din Paris. El a dorit să vină cu mine în România. Noi avem o casă la Crivaia unde ne încărcăm cu energie pozitivă. Dar şi în această perioadă a trebuit să se antreneze, pentru că urma campionatul intern din Germania. Trebuia să rămână în formă competițională, astfel că am venit să ne antrenăm la sală aici, în Reșița. Spre surpriza mea, după ce am îndrumat câţiva sportivi juniori care erau în sală, am fost întrebat dacă doresc să vin în România ca antrenor federal. Şi am spus: depinde, posibilitățile sunt enorme.

Eu momentan sunt pensionat și am timp, după o viaţă dedicată performanţei. Suntem acum în discuții. Dacă totul decurge așa cum îmi doresc și eu, s-ar putea să vin să susțin gimnastica românească. Să o aduc pe culmi internaționale cât mai sus. În acest moment, gimnastica românească masculină este, în opinia mea, foarte jos. Alfabetul gimnasticii nu mai există la antrenorii din ziua de azi. E o bâjbâială, nu mai au calitate sub nicio formă. Şi dacă tu nu ai baza în sportul de performanță, n-ai cum să progresezi. Nu poţi să ajungi aşa la nivel mondial pe primele locuri – hai să spunem între primele şase naţiuni din lume.”

Marius Tobă are în palmares prezențe la Olimpiadele de la Seul, Atlanta și Sydney. Prima oară a reprezentat România, iar la următoarele două a făcut parte din echipa Germaniei. A fost de 13 ori campion al Germaniei pe diferite aparate, multiplu laureat la Campionate Mondiale și vicecampion european. Marea mândrie a lui Marius e fiul său, Andreas, pe care l-a antrenat, şi care a ajuns şi el un gimnast de excepţie. Andreas l-a depăşit chiar pe tatăl său, la un capitol: numărul de participări la Jocurile Olimpice, Andreas având patru prezenţe la competiţia supremă.

 Chiar astăzi, valorosul sportiv şi antrenor reşiţean Marius Tobă îşi sărbătoreşte ziua de naştere. Îi spunem şi noi “La mulţi ani!”, la cea de-a 57-a aniversare!

Un interviu mai amplu cu Marius Tobă veţi putea asculta în emisiunea Arena Sportivă de luni, 13 ianuarie.

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
Sport luni, 22 iunie 2026, 23:29

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale

În minutul 5, la scorul de 0-0, starul argentinian a ratat un penalty. El s-a revanșat însă cu două goluri din acțiune, marcate în minutele 38...

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!